MENU
klinika

Ngjashmëri me protestat kundër Trump

Britani/ Marshim kundër Brexit dhe Boris Johnson

20.07.2019 - 21:09

Mijëra protestues kanë dalë në rrugët e Londrës qendrore në një marshim kundër Brexit dhe udhëheqjes së Boris Johnson.

Marshimi pro-evropian ka  në thelb “Jo për Borisin, Po Evropës”. Ata që po marshojnë I kërkojnë Boris Johnson të ndalojë kaosin e Brexit.

Ose ai ose Jeremy Hunt do të emërohen si zëvendësues i Terezës Maj si kryeministër javën e ardhshme.

Ish-sekretari i jashtëm Johnson, i cili nuk ka pranuar të komentojë mbi marshimin, shihet si kryesues në garë.

Ai tha se Britania e Madhe do të largohet nga Bashkimi Europian deri më 31 tetor nën udhëheqjen e tij, ndërsa Hunt tha se priste që kjo të ndodhte pas Krishtlindjeve.

Në marshim kishte një balonë që përshkruan Johnson ka “350 milionë funte” të mbushura në frontin e saj, duke simbolizuar premtimin e fushatës së pushimit për para drejt NHS-së gjatë referendumit të 2016-ës.

Kandidati kryesor për kryeministër të Britanisë së Madhe, Boris Johnson, tha se në rast të zgjedhjes si kryeministër, do të kërkojë një marrëveshje të re me Bashkimin Evropian për daljen e Britanisë nga blloku.

Mirëpo, ai paralajmëroi se nëse BE-ja refuzon kërkesat e tij, atëherë Britania do të largohet pa marrëveshje më 31 tetor.

Ish-kryediplomati britanik tha në një intervistë për BBC se pakti ekzistues i negociuar nga kryeministrja në largim, Theresa May, ka marrë fund.

“Unë premtoj se do të dalim nga BE-ja natën e halloween më 31 tetor. Miqtë dhe partnerët tanë duhet ta kuptojnë se e kemi seriozisht, dhe se jemi gati të çlirohemi nga retë e disfatizmit dhe negativitetit që na kanë mbështjellë prej kohësh,”tha Johnson.