MENU
klinika

Në prag të samitit të G7

Çfarë pritet nga takimi Macron-Putin?

28.07.2019 - 13:23

Presidenti francez Emmanuel Macron konfirmoi të shtunën se ai kishte ftuar homologun e tij rus Vladimir Putin për bisedime më 19 gusht, përpara se të organizonte një samit të G7.

Macron tha se takimi me Putin do të zhvillohej në fortesën mesjetare e Bregançon pranë fshatit Bormes-les-Mimosas në bregdetin mesdhetar të Francës.

Pas bisedimeve dypalëshe, udhëheqësit nga shtatë vendet më të zhvilluara të botës do të mblidhen në qytetin jugperëndimor francez të Biarritz në 24-26 gusht.

Franca mban presidencën e vitit 2019 të G7, e cila gjithashtu përfshin Britaninë, Kanadanë, Gjermaninë, Italinë, Japoninë dhe Shtetet e Bashkuara.

Rusia u përjashtua nga ajo që dikur ishte G8 në 2014 për shkak të aneksimit të Krimesë nga Ukraina.

Në fund të qershorit, Macron kishte njoftuar tashmë se kishte planifikuar të takohej me Putin pasi dy liderët kishin një bisedë të gjatë.

“Unë besoj se në kuadër të G7, është thelbësore që ne të marrim këtë iniciativë (me Rusinë) … me qëllim që të eksplorohen të gjitha format e bashkëpunimit në tema kyçe të destabilizimit apo konfliktit”, “tha ai në atë kohë.

Macron ndërpreu pushimet e tij në Bregançon të shtunën për një udhëtim njëditor në Tunizi për të marrë pjesë në funeralin e presidentit Beji Caid Essebsi.

Vitin e kaluar, Macron u sulmua pasi doli se ai kishte vendosur një pishinë prej 34,000 (38,000 dollarë) në Bregancon si pjesë e rinovimeve.