MENU

Paralajmërimi i radhës

Irani: Fuqitë e huaja të largohen nga rajoni

12.07.2019 - 12:01

Irani paralajmëroi fuqitë e huaja “të largohen nga rajoni, sepse Irani dhe vendet e tjera rajonale janë të afta të sigurojnë sigurinë rajonale”.

Marinsat Mbretërorë kapën një cisternë iraniane javën e kaluar me dyshimin se po shkel rregullat evropiane duke marrë naftë në Siri.

Zëdhënësi i ministrisë së jashtme të Iranit, Abbas Mousavi, i tha agjensisë së lajmeve IRNA: “Kjo është një lojë e rrezikshme dhe ka pasoja…”

“Fuqitë e huaja duhet të largohen nga rajoni, sepse Irani dhe vendet e tjera rajonale janë të afta të sigurojnë sigurinë rajonale … Irani ka shprehur vazhdimisht gatishmërinë për të mbajtur bisedime me fqinjët e saj për të zgjidhur mosmarrëveshjet”.

Irani ka thënë se do të marrë masa reciproke nëse cistern e saj nuk do të lirohet.

Britania tha të enjten se tre anije iraniane u përpoqën të bllokonin anijen tregtare britanike “Trashëgimia  britanike” të kalonte nëpër ngushticën e Hormuzit, por Irani ka mohuar akuzat.

Tensionet midis Iranit dhe perëndimit vazhdojnë të rriten, një javë pasi Britania kapi cisternën, me Mousavi që akuzon Britaninë e Madhe se vepron nën presionin e Shteteve të Bashkuara.

“Masat e tilla të paligjshme mund të rrisin tensionet në Gjirin Persik”, tha ai për IRNA. Kapiten dhe shefi i anijes u arrestuan në Gjibraltar të enjten, një javë pas ngjarjes.

 

Irani vazhdon me betejat për dominimin në Lindjen e Mesme, nga Siria në Jemen.

Britania e Madhe është ndër përkrahësit evropianë të marrëveshjes bërthamore iraniane të vitit 2015, nga e cila Donald Trump tërhoqi SHBA vitin e kaluar, duke rivendosur sanksionet e ashpra ndaj Teheranit.

SHBA gjithashtu ka dërguar trupa shtesë në rajon për të kundërshtuar atë që përshkroi si kërcënime iraniane.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sulm ndaj sistemeve të armëve

‘Hakmerret’ SHBA, sulme kibernetike ndaj Iranit

Deklarat e Sekretarit amerikan të mbrojtjes

“Rusia nuk mund ta zëvendësojë kurrë SHBA-në”