MENU

"Kontrabandë nafte"

Irani konfiskon një tjetër cisternë

18.07.2019 - 14:38

Televizioni shtetëror iranian thotë se Forcat Revolucionare kanë konfiskuar një cisternë të huaj me 12 njerëz në ekuipazh të akuzuar për kontrabandë të naftës.

Raporti i së enjtes thotë se cisterna po merrte karburant nga kontrabandistët iranianë ndaj klientëve të huaj dhe u ndalua në jug të ishullit Larak të Iranit në ngushticën e Hormuzit, një rrugë jetike për transportin e naftës.

Televizioni nuk e identifikoi cisternën. “Një anije e huaj që kontrabandoi një milion litra karburant në ishullin Larak të Gjirit Persik është konfiskuar”, tha televizioni.

Konfiskimi i një cisterne ende të panjohur nga Irani gjithashtu ndjek sulmin e një cisterne iraniane të naftës, Grace 1, nga Marina Mbretërore.

Një zëdhënëse e Britanisë së Madhe tha se po kërkonte informacion të mëtejshëm mbi raportet. “Ne vazhdojmë t’i nxisim autoritetet iraniane që të rrisin gjendjen në rajon”, tha zëdhënësi. “Ne po monitorojmë vazhdimisht situatën e sigurisë atje dhe jemi të përkushtuar për ruajtjen e lirisë së lundrimit, në përputhje me të drejtën ndërkombëtare”.

Marrëveshja bërthamore e Iranit me fuqitë botërore ka çuar në rritje të tensioneve në rajonin e Gjirit, pasi SHBA u tërhoq nga viti i kaluar dhe rifilloi sanksionet ekonomike.

SHBA ka dërguar avionë të avancuar luftarakë dhe mijëra trupa shtesë në Lindjen e Mesme ndërkohë që sulmet ndaj cisternave të naftës kanë shtuar frikën e një konflikti të armatosur.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Trump kërkon të nisë bisedimet

Marrëdhëniet SHBA-Iran po përmirësohen


Ligji për ekstradimin drejt Kinës

Hong Kong, mijëra manifestues paqësisht

Tensionohen marrëdhëniet, Teheran-Perëndim

Cisterna iraniane, SHBA lëshon urdhër sekuestrimi

Këshilli i Sigurimit të OKB në alarm

Indi-Pakistan, tensione të forta mes dy fuqive