MENU
klinika

Befason zbulimi

Izraeli fsheh xhaminë më të hershme

19.07.2019 - 13:16

      Një prej xhamive më të hershme në botë, ndërtuar rreth 1,200 vjet më parë, është zbuluar nga arkeologët në shkretëtirën Negev, në Izraeli.

 

 

 

Mbetjet e vendit të shenjtë, që datojnë nga shekulli i 7 ose 8, u gjetën në qytetin beduin të Rahatit.

 

 

 

 

Autoriteti i Antikve të Izraelit (IAA), ka deklaruar se xhamia u zbulua gjatë punimeve të ndërtimit në zonë.

 

 

 

 

Kjo është xhamia e parë e njohur nga kjo periudhë në zonë, duke krahasuar moshën e atyre që gjenden në Mekë dhe Jeruzalem, – ka saktësuar IAA.

 

 

 

 

Drejtuesit e kerkimeve arkeologjike, Jon Seligman dhe Shahar Zur, u shprehën se xhamia do të ishte “një zbulim i rrallë për mbarë botën”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


“Butrinti fsheh të shkuarën greke”

“The Times”: E vërteta u takon arkeologëve vendas

Një verore para verës

“UNESCO pronëson ritualin”