MENU
klinika

Editorial i Washington Post

Liderët europianë nuk duhet ta mbështesin Salvinin

19.07.2019 - 16:11

Më 7 korrik, 41 azilkërkues zbritën në portin italian të Lampedusës, pasi një barkë shpëtimi i mori ata nga brigjet e Libisë. Alex ishte anija e dytë që sfidon dekretin e “porteve të mbyllura” të ministrit të brendshëm të Italisë, Matteo Salvini, duke shkaktuar zemërim nga qeveria populiste ekstremiste.

Numri i njerëzve që iknin në Evropë nga Afrika dhe Lindja e Mesme ka rënë në mënyrë dramatike që nga kulmi i krizës së migracionit 2015, por vendet evropiane po bëhen gjithnjë e më drakoniane në politikat e tyre të refugjatëve, në disa aspekte, madje më shumë sesa administrata Trump.

Në 2018, 116.647 njerëz kaluan Detin Mesdhe në Evropë, krahasuar me më shumë se 1 milion tre vjet më parë.

Italia duhet të tërheqë dekretin e muajit të kaluar dhe t’i japë fund penalizimit të anijeve që mbrojnë jetët e rrezikuara. Salvini duhet të lejojë azil kërkuesit të zbresin dhe të zhvendosen në mënyrë të sigurtë.

Bashkimi Evropian është gjithashtu bashkëpunëtor pasi mbështet rolin e bregdetit libian në kthimin e refugjatëve dhe emigrantëve në Libi kur ata zbulohen në det.

Një sulm ajror në qendrën e paraburgimit Tajoura jashtë Tripolit më 2 korrik, i cili vrau të paktën 53 emigrantë, tregoi tragjikisht se emigrantët po detyrohen të kthehen në zona të pasigurta.

BE duhet t’i mbrojë ata që largohen nga vendet e shkatërruara nga lufta, duke marrë përgjegjësinë për misionet e shpëtimit, në vend që të kërkojnë ti kthejnë refugjatët.

Salvini ka përfituar politikisht nga sulmet e tij mizore ndaj emigrantëve dhe ka reaguar duke i dyfishuar ato. Udhëheqësit e tjerë italianë dhe evropianë duhet të refuzojnë mospërfilljen e tij të kobshme dhe cinike për mbrojtjen e jetëve të pafajshme.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Reagimi i menjëhershëm i Makron...

‘Shkaktarja për shembjen e urës është Evropa’