MENU
klinika

Akuzat e Nigel Farage

“Macron, versioni i përmirësuar i Napoleonit”

16.07.2019 - 14:29

Nigel Farage sulmoi presidentin francez Emmanuel Macron lidhur me propozimin e tij për krijimin e një ushtrie të Bashkimit Evropian për të konkurruar me NATO-n duke e quajtur atë një “version të përmirësuar të Napoleonit”.

Presidenti francez ka insistuar në mënyrë të përsëritur që BE duhet të krijojë një ushtri të përbashkët duke u mbështetur në mbështetjen e organizatave ndërkombëtare si NATO.

Presidenti Macron priti në Paris Champs Elysees në Paris liderët europianë, me një paradë të madhe ushtarake për të shënuar Ditën e Bastijës. Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministri hollandez Mark Rutte u bashkuan me homologun e tyre francez.

Trupat e dhjetë vendeve morën pjesë në festimet e Ditës së Bastit të dielën, me 4.000 ushtarakë që marshonin nëpër Champs Elysees, ndërsa 69 aeroplanë dhe 39 helikopterë fluturuan në qiell.

Presidenti Macron vitin e kaluar pretendoi se BE nuk do të “mbrohet” derisa të gjithë anëtarët e Bashkimit Evropian të bien dakord për nevojën e një “ushtrie të vërtetë evropiane”.

Duke folur për projektin e ushtrisë së BE, Presidenti francez tha në nëntor: “Unë besoj në një projekt të një Evrope sovrane, një Evrope të fuqishme.

Mendohet që Ursula von Der Leyen, aktualisht Ministrja e Mbrojtjes e Gjermanisë dhe favoritja për postin e udhëheqëses së Komisionit Europian, mund të jetë një aleate e fuqishme për Macron.

Von Der Leyen tha vitin e kaluar: “Një ushtri evropiane është një vizion që mund të bëhet realitet në gjeneratat që do të vijnë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Arrestohet lideri i protestuesve

“Jelekverdhët” morën fund?!