MENU
klinika

Washington Post

Marrëdhëniet e SHBA me sauditët duhet të ndryshojnë

22.07.2019 - 12:28

Ndërsa konfrontimi i Shteteve të Bashkuara me Iranin thellohet në Gjirin Persik, ushtria amerikane po dërgon 500 trupa në Arabinë Saudite, partneri i saj kryesor në rajon.

Qëllimi i zymtë, por i domosdoshëm është të pengojë Iranin dhe të përgatitet për luftë, në qoftë se pengimi dështon.

Marrëdhënia amerikane-saudite është e rëndësishme për sigurinë e të dy vendeve. Por ajo është ndërtuar mbi një platformë të paqëndrueshme.

Rivendosja e marrëdhënieve SHBA-Saudite është urgjente tani, pasi rreziku i konfliktit rajonal rritet.

Përshkallëzimi i fundit erdhi të premten, kur Irani kapi një cisternë britanike në Gjirin Persik, sipas një zyrtari të SHBA. Ky provokim bën që britanikët dhe ndoshta amerikanët të hakmerren, duke e përkeqësuar më tej krizën, e cila duket të jetë qëllimi i Iranit.

kolana e librave

Komandantët amerikanë dhe sauditë theksojnë se nuk duan luftë. Por mos gaboni: Nëse Shtetet e Bashkuara dhe Irani nuk i lehtësojnë kërkesat e veta, ky konfrontim do të çojë në një betejë që do ta shkatërronte rajonin.

Kjo na kujton se pse është kaq e rëndësishme për Mbretërinë Saudite që të vendosë marrëdhënien me SHBA në rrugën e duhur.

Sauditët shqetësohen për kërcënimin e vazhdueshëm të sulmit nga Irani. Sauditët pyesin se çfarë do të bënin amerikanët nëse do të përballeshin me sulme të rregullta me raketa nga Meksika dhe kjo është një pyetje e arsyeshme.

Këtu është enigma. Kjo është arsyeja pse refuzimi kokëfortë i Princit saudit Mohamed Bin Salman për të marrë përgjegjësinë për vrasjen e Khashoggi dhe abuzimet e tjera të të drejtave të njeriut është një gabim i tillë.

Ai po shndërron procesin e reformave dhe, sigurinë e vendit të tij. Shtetet e Bashkuara po dërgojnë më shumë trupa dhe armë, por Kongresi përfundimisht do të rebelohet kundër luftës për një sundimtar që fsheh një vrasje.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ndryshimi i parë pas vrasjes së Khashoggit

Arabia Saudite po përmirëson imazhin? Ndryshohet kabineti