MENU
klinika

"Administrata Trump, e paaftë"

May kundërshton ambasadorin britanik në SHBA

08.07.2019 - 15:37

Theresa May ka “besim të plotë” tek ambasadori i Britanisë së Madhe në SHBA, i cili kritikoi administratën Trump në emailet e publikuara, por ajo nuk është dakord me vlerësimin e tij.

Zëdhënësi i kryeministres shtoi se rrjedhja ishte “absolutisht e papranueshme” dhe se kishin kontaktuar me Shtëpinë e Bardhë.

Sir Kim Darroch, ambasadori i Britanisë së Madhe në Uashington, e përshkroi administratën e Donald Trump si “të paaftë” në emaile.

Presidenti amerikan u përgjigj duke thënë “ne nuk jemi tifozë të mëdhenj të atij njeriu dhe ai nuk ka shërbyer mirë në Britaninë e Madhe”.

Qeveria ka nisur një hetim për zbulimin e postës elektronike, në të cilën Sir Kim tha se Shtëpia e Bardhë ishte “e përçarë” nën udhëheqjen e Trump.

kolana e librave

Zëdhënësi i kryeministrit tha se ishte “puna e ambasadorëve për të dhënë mendime të ndershme dhe të sinqerta”, por May “nuk pajtohet me vlerësimin”.

Sir Kim është ambasadori britanik në SHBA, që do të thotë se ai përfaqëson interesat e Mbretërisë dhe Britanisë së Madhe në SHBA.  Gjatë një karriere diplomatike 42-vjeçare, ai është specializuar në çështjet e sigurisë kombëtare dhe në politikën e Bashkimit Evropian.

Në vitin 2007, Sir Kim shërbeu në Bruksel si përfaqësues i përhershëm i Mbretërisë së Bashkuar në BE.

Ai ishte këshilltari i kryeministrit për sigurinë kombëtare midis 2012 dhe 2015, dhe u mor me çështje të tilla si ngritja e grupit të Shtetit Islamik në Irak dhe Siri, aneksimi rus i Krimesë, kërcënimi bërthamor nga Irani dhe rënia e autoritetit qeveritar në Libi.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN