MENU
klinika

Fruti i verës

Më shumë nga ç’mendonit! 8 përfitimet prej shalqirit

10.07.2019 - 10:50

Shalqinjtë janë të preferuarit e verës. Ato janë të pasur me shumë lëndë ushqyese, dhe kanë vlerën më të lartë ushqyese për kalori.

Janë të shijshëm dhe ushqyese, dhe përmbajnë një sasi të shëndetshme të vitaminës A B6, C, L-citrulline, fibra, antioksidantë dhe kalium. Për më tepër, shalqinjtë janë burimi më i mirë i L-citrulline.

Këto ushqyesve punojnë në sintoni të përsosur dhe nxisin përgjigjen tuaj imune duke ju ndihmuar të lehtësoni simptomat e diabetit, astmës, osteoartritit dhe artritit reumatoid.

  • Këtu janë disa përfitime nga ky frut me shumë lëng:

1. Vret bakteret e rrezikshme dhe pastron veshkat.

2. Fara e shalqirit lehtësojnë eliminimin e gurëve të veshkave. Shtrydhni një lugë gjelle fara, dhe lëreni të në ujë të vlojë.

3. Konsumi i rregullt i shalqirit ul presionin e gjakut dhe stimulon qarkullimin e gjakut.

4. Vitamina C në shalqirin parandalon forcimin e arterieve.

5. Uji dhe fibrat lehtësojnë kapsllëkun.

6. Hani shalqi rregullisht për të parandaluar kancerin e prostatës. Mos harroni se shalqinjtë janë të pasur me antioksidantë.

7. Kaliumi dhe magnezi lehtësojnë dhimbjen e muskujve. Këto minerale kanë një rol të rëndësishëm në procesin e rimëkëmbjes.

8. Shalqinjtë eliminojnë amoniakun nga mëlçia dhe pastrojnë tërë trupin.

Ju mund të konsumoni shalqinjtë në shumë mënyra të ndryshme. Shumica e njerëzve pëlqejnë të shtojnë copa të shalqirit në sallatë..