MENU
klinika

Artikulli në prestigjozen “Associated Press”

Meta denoncon zgjedhjet lokale, lajmi jehonë ndërkombëtare

02.07.2019 - 16:49

Disa media ndërkombëtare kanë shkruar për prononcimin e presidentit të Shqipërisë Ilir Meta dhënë përpara mediave.

Kështu, media prestigjoze “Associated Press” nënvizon se kreu i shtetit të Shqipërisë Ilir Meta ka denoncuar sot publikisht zgjedhjet lokale të mbajtura në Shqipëri.

Në shkrim thuhet se Meta deklaroi se zgjedhjet lokale ishin një farsë dhe ka kërkuar mbajtje të zgjedhjeve të reja.

Meta tha se anulimi i zgjedhjeve të 30 qershorit, bëhet për shkak se ata janë mbajtur pa praninë e opozitës së vendit. PS e kryesuar nga Edi Rama hyri në zgjedhje lokale, edhe pse pa praninë opozitare.

Nga ana e saj, opozita pretendon se zgjedhjet më 30 qershor ishin jodemokratike dhe qartësisht diktatoriale, pa alternativë opozitare.