MENU
klinika

Provojini!

Milingona dhe buburreca në shtëpi? Zhdukini me 3 mënyra!

03.07.2019 - 17:22

Miza, buburrecë, merimanga apo milingona!

Me siguri këta janë disa prej miqve të paftuar që mund të kenë vizituar së fundmi shtëpinë tuaj, por para se të vraponi menjëherë për të blerë solucione me agjentë kimikë mund të provoni zgjidhjet e mëposhtme:

1.Uthull molle: Uthulla e mollës është padiskutim produkti çudibërës që nuk duhet mungojë kurrë në jetën tuaj. Përveç përdorimeve të shumta në kujdesin e lëkurës, flokëve apo pastrimit, uthulla e mollës është armiku kryesor i milingonave. Në qoftë se vini re praninë e tyre në kuzhinë, tualet, sallon apo gjetkë përzieni një gotë uthull molle me 2 litra ujë dhe spruconi shtëpinë. Do të shpëtoni një herë e mirë nga ky problem.

2.Dafina: Vaji i dafinës është zgjidhja më e mirë për të eleminuar mizat e ndryshme apo krimbat është të krijoni një përzierje me vaj dafine dhe sodë. Spërkatja e mësipërme është një ndër metodat më efektive që eleminon insektet dhe dezinfekton shtëpinë.

3.Kastraveci: Kastraveci është një nga perimet që nuk mungon kurrë në tryezë sidomos gjatë stinës së verës, por në rastet kur nuk e përdorni në sallatë me siguri e keni pjesë të ritualit të përkujdesjes së lëkurës. Mirëpo në qoftë se vini re se në kuzhinë apo bufe janë shfaqur buburrecat,mos blini menjëherë solucione kimike por përdorni kastravecin. Vendosni lëkurën e tij anekënd dhe vetëm pas pak orësh mund të vini re rezultatin.