MENU
klinika

Korriku në kinema

Mos i humbni këta 10 filma…

02.07.2019 - 13:32

    Kritiku Nicholas Barber, ka përgjedhur një listë “verore”, për dhjetë filmat që ia vlen të shihni gjatë muajit të nxehtë të korrikut. Duke renditur ata më interesantët, sipas tij, për të gjithë të dashuruarit me magjinë e ekranit të madh. Po ju ndihmojmë, ta keni më të lehtë për titujt:

 

 

 

“SPIDER-MAN: FAR FROM HOME”

Regjia: Jon Watts
Skenari: Chris McKenna, Erik Sommers
Me: Zendaya, Tom Holland, Angourie Rice, Samuel L. Jackson, Cobie Smulders…

 

 

 

“MIDSOMMAR”

Regjia: Ari Aster
Skenari: Ari Aster
Me: Florence Pugh, Jack Reynor, William Jackson Harper, Vilhelm Blomgren, Archie Madekwe…

 

 

 

“THE CHAMBERMAID (LA CAMARISTA)”

Regjia: Lila Avilés
Skenari: Lila Avilés, Juan Carlos Marquéz
Me: Gabriela Cartol, Teresa Sánchez…

 

 

 

 

“THE FAREWELL”

Regjia: Lulu Wang
Skenari: Lulu Wang
Me: Awkwafina, Tzi Ma, Gil Perez-Abraham…

 

 

 

“THE LION KING”

Regjia: Jon Favreau
Skenari: Jeff Nathanson
Me: Keegan-Michael Key, Seth Rogen, Donald Glover, Alfre Woodard, Billy Eichner, John Kani…

 

 

 

 

“TEL AVIV ON FIRE”

Regjia: Sameh Zoabi
Skenari: Dan Kleinman, Sameh Zoabi
Me: Kais Nashif, Lubna Azabal, Yaniv Biton…

 

 

 

“MARIANNE & LEONARD: WORDS OF LOVE”

Regjia: Nick Broomfield
Me: Leonard Cohen, Judy Collins, Helle Goldman…

 

 

 

“SKIN”

Regjia: Guy Nattiv
Skenari: Guy Nattiv
Me: Jamie Bell, Danielle Macdonald, Daniel Henshall…

 

 

 

 

“ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD”

Regjia: Quentin Tarantino
Skenari: Quentin Tarantino
Me: Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie, Emile Hirsch, Margaret Qualley, Timothy Olyphant, Austin Butler…

 

 

“THE ART OF SELF-DEFENSE

Regjia: Riley Stearns
Skenari: Riley Stearns
Me: Jesse Eisenberg, Alessandro Nivola, Imogen Poots…

 

 

 

***

“ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD” – Filmi i regjisorit Quentin Tarantino, pjesë e së cilit është gjithashtu, aktorja Margot Robbie, bëri që gjithë të pranishmit, pas shfaqjes të ngriheshin në këmbë dhe të duartrokisnin për 6 minuta pa reshtur.

“Ishte njëfarë lehtësie dhe rehatie e pabesueshme, të punoja së bashku me Brad Pitt. Ne i përkasim të njëjtës gjeneratë, e filluam karrierën në të njëjtën kohë. Ishte shumë e thjeshtë të punoja me të. Shpresoj të kemi realizuar një lidhje shumë të ngushtë, në film”, – u shpreh DiCaprio.

Filmi i shumëpritur dhe shumëpërfolur i rejgisorit Tarantino, e pati premierën në festivalin Ndërkombëtar të Filmit, në Kanë. Ndërkaq, ikonat e kinemasë botërore, Brad Pitt dhe Leonardo Di Caprio, të cilët shfaqen në rolet kryesore, tërhoqën gjithë vëmendjen teksa parakaluan në tapetin e kuq./Konica.al