MENU
klinika

Nuk e përjashton mundësinë

Pompeo mund të kandidojë për president?

30.07.2019 - 11:55

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo është i hapur për të kandiduar për president pasi shefi i tij të largohet nga detyra, konfirmoi diplomati i lartë amerikan.

“Amerika më ka dhuruar shumë,” tha Pompeo të hënën në Uashington. “Dhe nëse do të mendoja se mund të bëja një kthesë të mirë, nuk ka asgjë që nuk do ta konsideroja të bëja për Amerikën.”

“Asnjëherë nuk kam qenë në gjendje të parashikoj se cila do të jetë detyra ime e radhës dhe mendoj se vlen edhe për këtë rast”, tha ai si përgjigje ndaj një pyetje mbi ambiciet e tij presidenciale gjatë Klubit Ekonomik të Uashingtonit.

E ardhmja e Pompeos është bërë një temë me interes të madh gjatë muajve të fundit. Mandati i tij në administratën e Presidentit Trump, së pari si drejtor i CIA, tani si sekretar i shtetit, e ka bërë atë një nga amerikanët më me influencë në botë.

” Unë jam gati për 20 vjet në shërbimin federal,” i tha ai Klubi Ekonomik. “Shpresoj se i kam lënë gjërat pak më mirë dhe ndjej një detyrim.”

Pompeo përjashtoi mundësinë e kandidimit në Senat vitin e ardhshëm për të zëvendësuar pensionistin republikanin Kansas Pat Roberts.

“Unë gjithmonë e lë të hapur mundësinë që diçka do të ndryshojë dhe rruga ime në jetë do të ndryshojë gjithashtu, por grupi i misionit tim është me të vërtetë shumë i qartë,” tha Pompeo në fillim të këtij muaji.

Ai theksoi të hënën se do të qëndrojë në Departamentin e Shtetit për sa kohë që Trump e lejon atë të mbajë punën. “Unë do të shërbej si sekretar i shtetit çdo ditë që të kem mundësinë për ta bërë këtë,” tha Pompeo. “Ka kohë për të gjithë. Dhe shpresoj se do ta bëj këtë për një kohë të gjatë. “

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN