MENU
klinika

Kundër vendimit për zgjedhjet

Protesta në Moskë, 1300 arrestime

28.07.2019 - 16:32

Policia në Moskë arrestoi më shumë se 1.300 vetë të shtunën gjatë një tubimi të paautorizuar për të kërkuar zgjedhje të ndershme në kryeqytetin e Rusisë, thanë aktivistët një ditë pas protestës.

Rreth 3,500 njerëz dolën në rrugë, sipas raporteve të medias, në një demonstratë që zgjati më shumë se shtatë orë.

Ditari i të drejtave civile në internet OWD-Info foli për një total prej 1,370 arrestimesh, megjithatë, policia e Moskës citohet të ketë thënë se 1,074 njerëz u arrestuan “për një sërë veprash”.

Demonstruesit po protestonin kundër një vendimi të autoriteteve zgjedhore të Moskës për të mbajtur disa anëtarë të opozitës jashtë fletëvotimit për zgjedhjet e këshillit të qytetit. Kandidatët e opozitës dyshohet se kanë përdorur nënshkrime të rreme për peticionet e tyre.

Protestuesit thërrisnin “Ky është qyteti ynë!”

Shefja e çështjeve të jashtme të BE Federica Mogherini kritikoi autoritetet e Moskës për “përdorimin joproporcional të forcës kundër protestave paqësore”.

Mogherini i kërkoi Rusisë të respektojë detyrimet e saj ndërkombëtare kur të kryhen zgjedhjet lokale, të planifikuara për në shtator.

Aleksei Navalny, aktivisti më i shquar i opozitës së Rusisë, kishte bërë thirrje që njerëzit të marrin pjesë në tubim. Ai u burgos për organizimin e demonstratave “të paautorizuara”.

Zyrtarët në kryeqytetin rus kanë deklaruar demonstratën e paligjshme. Kryetari i bashkisë së Moskës Sergei Sobaynin tha se protestat ishin një “kërcënim për sigurinë” dhe u zotuan se “rendi do të sigurohej sipas ligjit”.

Një protestues i tha një korrespondent të DW të shtunën se demonstrimet në Moskë reflektonin pakënaqësi më të madhe në Rusi.

“Moska është një reflektim i Rusisë.Nëse gjërat ishin vërtet të këqija në Moskë, dhe gjërat ishin të mrekullueshme në pjesën tjetër të vendit, kjo do të ishte një gjë e ndryshme, por është e njëjtë kudo. ”

Dmitry Gudkov, një kandidat i skualifikuar i opozitës, i tha agjencisë së lajmeve AFP se e ardhmja e Rusisë ishte në rrezik. “Nëse humbim tani, zgjedhjet do të pushojnë së ekzistuari si një instrument politik”, tha Gudkov, shtëpia e të cilit u kontrollua të mërkurën.

Kandidatët e mbështetur nga Kremlina kanë provuar më pak të njohura në kryeqytet se sa në pjesë të tjera të Rusisë. Megjithatë, partitë e pavarura thonë se ata përballen me shumë pengesa burokratike në kandidimin për në detyrë krahasuar me kandidatët pro-Kremlin.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Joschka Fischer/ Project Syndicate

2019, viti i humbjeve të mëdha për Evropën…