MENU
klinika

"Asnjë qeveri nuk do të rrëzohet"

Pse Salvini e Di Maio e mohojnë krizën në koalicion?

20.07.2019 - 11:43

Zëvendëskryeministri i Italisë Luigi di Maio mohoi të premten se qeveria ishte në rrezik kolapsi pas disa muajsh konflikte brenda koalicionit qeverisës.

“Unë refuzoj se ka një krizë, kjo është vetëm dinamika e një qeverie me dy parti të ndryshme”, tha Di Maio për transmetuesin publik Rai. Megjithatë, ai shtoi se “ka nevojë për sqarime”.

Një ditë më parë,  Matteo Salvini, nxiti thashethemet rreth një kolapsi kur ai kërkoi të takohej me presidentin Sergio Mattarella, i cili pranon dorëheqjet dhe emëron kryeministrin.

Koalicioni midis lëvizjes së majtë populiste të Di Maio, Lëvizja Pesë Yje (M5S) dhe partisë së ekstremit të djathtë Salvini, ka qenë disi e tronditur që kur ata erdhën në detyrë në qershor 2018.

Që atëherë, Di Maio, i cili është gjithashtu ministër i ekonomisë, dhe Salvini, i cili është gjithashtu ministër i brendshëm, kanë qenë shumë më të pranishëm në skenën e gjerë politike sesa kryeministri Giuseppe Conte.

Pas zgjedhjeve të BE në maj, Salvini u pozicionua më hapur si udhëheqësi de facto i vendit.

Dy partitë ndryshojnë shumë në disa çështje të rëndësishme të politikës si kriza politike në Venezuelë, taksimi, imigrimi dhe një lidhje hekurudhore e planifikuar me shpejtësi të lartë midis Torinos dhe qytetit francez të Lionit.

Këto ndryshime dolën përsëri në pah këtë javë, kur Di Maio mbështeti politikanen gjermane Ursula von der Leyen si presidente të Komisionit të BE, ndërsa Salvini i bëri thirrje partisë së tij për të refuzuar kandidaturën e saj.

Italia ka pasur 61 qeveri që nga Lufta e Dytë Botërore, duke e bërë mundësinë e një kolapsi të koalicionit një kërcënim shumë real në mendjet e publikut.

Duke kërkuar për të lehtësuar shqetësimet, Di Maio i tha Rai të premten se puna e qeverisë ishte të “sjellte zgjidhje për qytetarët dhe jo problem”.

Salvini gjithashtu shkroi në Twitter se “asnjë qeveri nuk do të bjerë nesër”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Objektivat për 2019 janë përcaktuar"

Italia nuk ka pse të ndryshojë planet e veta…

Flet këshilltari i lartë qeveritar

Italia mund të largohet nga BE…