MENU
klinika

Kërkesat e zyrtarëve amerikanë

SHBA i kërkon Gjermanisë të dërgojë trupa në Siri

07.07.2019 - 12:38

Përfaqësuesi i posaçëm i SHBA për angazhimin në Siri, James Jeffrey, i ka bërë thirrje Gjermanisë për të dërguar trajnuesit ushtarakë, specialistë logjistike dhe teknikë për të ndihmuar forcat kurde siriane Demokratike (SDF) në luftën kundër Shtetit Islamik (IS).

Jeffrey ishte në Berlin të premten në një mision për të tërhequr zotimet e mbështetjes ushtarake dhe financiare nga qeveria gjermane. “Tha Jeffrey për mediat gjermane,” tha ai.

“Ne duam trupa tokësore nga Gjermania, që pjesërisht të zëvendësojnë ushtarët tanë”, tha Jeffrey në një intervistë për të përjavshmen gjermane, Wrlt am Sonntag dhe Dpa, duke shtuar se SHBA-ja pret përgjigje nga Gjermania për këtë çështje deri në fund të muajit.

Trupat amerikane kanë mbështetur SDF-në në luftën kundër Qeverisë siriane të presidentit, Bashar al-Assad dhe grupit militant, Shteti Islamik.

Megjithatë, në dhjetor të vitit të kaluar, presidenti amerikan, Donald Trump njoftoi se ka në plan të tërheqë 2 mijë trupat amerikane nga verilindja e Sirisë.

Pas kritikave të shumta në Kongresin amerikan dhe të aleatëve, Trump më pas ndryshoi planin dhe tha se disa qindra trupa do të vazhdojnë të qëndrojnë në Siri për të ndihmuar në stabilizimin e rajoneve kurde, që gjenden përgjatë kufirit Irak-Siri.

Zyrtarët amerikanë kanë kërkuar nga aleatët që të dërgojnë më shumë trupa në Siri.

“Ne po shikojmë në mesin e partnerëve të tjerë të koalicionit që vullnetarisht të marrin pjesë në këtë çështje. Ne besojmë se mund të arrijmë sukses”, tha Jeffrey.

Gjermania ka mbështetur koalicionin duke dërguar karburant për aeroplanët nga Jordania. Gjithashtu, Gjermania ka trajnuar forcat në Irak. Misioni pritet të përfundojë më 31 tetor, por ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas ka thënë se ky mision do të zgjatet.