MENU
klinika

Ka hequr dorë?

“Shtetet e Bashkuara të Evropës”, ëndrra e Von der Leyen

19.07.2019 - 18:39

Presidentja e zgjedhur e Komisionit Ursula von der Leyen tha se mendon më që Bashkimi Evropian të bëhet shtet federal pasi ka bërë thirrje që blloku të kthehet në “Shtetet e Bashkuara të Evropës”.

Në një intervistë me një grup gazetash evropiane të botuar të enjten, ajo tha se ëndrra e saj për një BE federalizuar ishte bërë “më e pjekur dhe më realiste”. “Në Bashkimin Europian, ka unitet në diversitet,” shtoi ajo. “Kjo është ndryshe nga federalizmi. Mendoj se kjo është rruga e duhur”.

Von der Leyen, e cila shërbeu si ministre e mbrojtjes e Gjermanisë deri këtë javë, u konfirmua si presidentja e ardhshme e BE-së të Komisionit të martën nga shumica e deputetëve.

Në intervistë, ajo theksoi qëndrimin pro-evropian dhe për sa i përket debatit për rishpërndarjen e azilkërkuesve dhe emigrantëve në mënyrë të barabartë përgjatë bllokut, ajo tha se BE nuk mund të “injorojë” argumentet e vendeve që refuzojnë të marrin emigrantët.

“Unë mendoj se duhet t’i dëgjojmë argumentet,” tha ajo. “Për shembull, Polonia argumenton se ka marrë 1.5 milionë ukrainas, nga një vend ku për vite ka ndodhur një luftë hibride, në të cilën njerëzit vazhdojnë të vdesin”.

Von der Leyen tregoi se ajo nuk do të fillojë mandatin e saj duke marrë një qëndrim të ashpër mbi shpenzimet e tepërta të Italisë. Ajo nuk tha nëse do të refuzonte automatikisht një kandidat të komisionerit të ekstremit të djathtë të propozuar nga Lidhja italiane, partia e Matteo Salvinit, megjithëse ajo vuri në dukje se ajo ka të drejtën të refuzojë një kandidat “për arsye të mira”.

Në një intervistë të veçantë me një grup të dytë të gazetave evropiane, ajo tha se ajo do të shtonte një fokus më të fortë gjeopolitik në Komision nën udhëheqjen e saj, duke thënë: “BE duhet të pohojë ambiciet e saj udhëheqëse, të luajë një rol global dhe të veprojë në një dhe në mënyrë të unifikuar. Bota kërkon më shumë Evropë. “

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Presidentja e mundshme Komisionit Europian

“Marrëveshja e gjelbër”, premtimi i Ursula von der Leyen

Presidentja e re e Komisionit Europian

Gjermanët skeptikë për Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen/ New York Times

Asnjë aleancë nuk mund ta zëvendësojë NATO-n…

Pas 60 vitesh dominimi mashkullor

Më në fund BE pak ‘rozë’