MENU
klinika

Sulmet e udhëhequra nga rusët

Siri/ Mbi 500 të vdekur e 2000 të plagosur për 2 muaj

07.07.2019 - 10:58

Të paktën 544 civilë janë vrarë dhe mbi 2,000 njerëz janë plagosur që nga sulmi i udhëhequr nga Rusia në bastionin e fundit rebel në Sirinë veri-perëndimore që filloi dy muaj më parë, sipas grupeve të të drejtave.

Avionët rusë u bashkuan me ushtrinë siriane më 26 prill në ofensivën më të madhe kundër pjesëve të provincës Idlib  dhe provincave veriore të Hama, në ‘luftën më të ashpër’ midis presidentit sirian Bashar al Assad dhe armiqve të tij që nga vera e kaluar.

Rrjeti sirian për të drejtat e njeriut (SNHR), i cili vëzhgon viktimat dhe informon agjencitë e ndryshme të OKB, tha se 544 civilë u vranë në qindra sulme të kryera nga avionët ruse dhe 2,117 vetë janë plagosur.

“Ushtria ruse dhe aleati i saj sirian synojnë qëllimisht civilët me një numër rekord të objekteve mjekësore të bombarduara”, tha Fadel Abdul Ghany, kryetar i SNHR.

Moska thotë se forcat e saj dhe ushtria siriane po kryejnë sulme terroriste nga militantët e al-Kaidës dhe akuzon rebelët për shkatërrimin e marrëveshjes së armëpushimit të rënë dakord vitin e kaluar midis Turqisë dhe Rusisë.

Muajin e kaluar, Human Rights Watch, me seli në SHBA, tha se operacioni i përbashkët ushtarak ruso-sirian kishte përdorur municione dhe armë zjarri në sulme, së bashku me armë shpërthyese në zonat civile të populluara.

Banorët thonë se fushata dy-mujore ka lënë dhjetëra fshatra dhe qytete nën rrënoja. Sipas Kombeve të Bashkuara, të paktën 300,000 njerëz janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre.

“Fshatra dhe qytete të tëra janë zbrazur”, tha zëdhënësi i Mbrojtjes Civile Idlib Ahmad al Sheikho.

Krerët e 11 organizatave të mëdha humanitare globale paralajmëruan në fund të muajit të kaluar se Idlib ishte në prag të katastrofës, me 3 milion jetën civile në rrezik, duke përfshirë 1 milion fëmijë.

Të enjten e kaluar, një sulm ajror mbi spitalin Kafr Nabl e bëri atë objektin e 30-të të bombardohet gjatë fushatës.