MENU
klinika

Editorial i Washington Post

Sistemi rus, një test për marrëdhëniet SHBA-Turqi

18.07.2019 - 16:46

Turqia dhe Shtetet e Bashkuara duket se janë drejt përmbysjes së trenit me vendosmërinë e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan për të blerë sistemin e mbrojtjes ajrore S-400 nga Rusia.

Zyrtarët e SHBA-së kanë frikë se marrëveshja S-400 mund të kompromentojë luftëtarin e përbashkët F-35, një sistem armësh të SHBA-së.

Tani që dërgesat e para të komponentëve S-400 po arrijnë në Turqi, Shtetet e Bashkuara duhet të mbrojnë F-35 por gjithashtu kërkojnë të shmangin shkëputjen e mëtejshme të marrëdhënieve me Turqinë.

F-35 është luftuesi më i përparuar në botë, i aftë për të shmangur zbulimin dhe gjetjen e objektivave nga distanca të mëdha.

Dhe nëse kopjohet, vidhet nga Rusia, dëmi do të ishte i madh. Ekziston edhe rreziku operacional në ushtrimin e sistemeve kundërshtare në të njëjtën hapësirë ​​ajrore.

Si një anëtar i NATO-s dhe një aleat i SHBA, Turqia pritet të mbrojë F-35. Turqia dëshiron të blejë 100 aeroplanë. Por Shtetet e Bashkuara thjesht nuk mund t’i pranojnë premtimet e Turqisë se do ta mbajnë F-35 të sigurt gjatë vendosjes së sistemit rus të mbrojtjes ajrore.

kolana e librave

Erdogani mund të ketë ose aeroplanin e SHBA-së ose mbrojtjen ajrore të Rusisë, por jo të dyja.

Erdogan shprehu shpresë se  Trump mund të heqë dorë nga sanksionet.

Është e qartë se Turqia nuk mund të ketë as F-35 dhe S-400, dhe Erdogan duhet ta pranojë atë. Nëse  Erdogan vazhdon me vendosjen e S-400, ai do të humbasë avionin.

Por Trump duhet të përpiqet të shmangë një shkëputje të marrëdhënieve me Turqinë.

Një krizë serioze mund të nxisë Erdogan edhe më shumë në krahët e Presidentit rus Vladimir Putin, i cili nuk do të donte asgjë më shumë.

Turqia kufizohet me Sirinë dhe Irakun dhe bashkëpunimi i saj me Shtetet e Bashkuara është jetësor në rajon. Ky është një problem, por një krizë më e keqe duhet të shmanget.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Problemet e brendshme të aleancës

Armiku më i madh i NATO-s është vetja…