MENU
klinika

8 të vrarë, 50 të plagosur

Sulm në Afganistan në prag të bisedimeve për paqe

07.07.2019 - 10:45

Luftëtarët talebanë kanë vrarë të paktën tetë vetë dhe plagosën më shumë se 50 civilë në një sulm me makinë-bomba në provincën Ghazni të Afganistanit, sipas zyrtarëve të qeverisë dhe talebanëve.

Hasan Raza Yousafi, një anëtar i këshillit provincial, tha se sulmi në Ghazni synonte një zyrë të Drejtorisë Kombëtare të Sigurisë, por shumica e viktimave ishin studentë të një shkolle që gjendet në afërsi, tha Hasan Raza Yousafi, anëtar i këshillit provincial.

Të paktën tetë anëtarë të Drejtorisë Kombëtare të Sigurisë (NDS) u vranë në shpërthim dhe 50 civilë u plagosën, thanë zyrtarët e qeverisë afgane.

Zabihullah Mujahed, një zëdhënës taleban, mori përgjegjësinë duke thënë: “Dhjetëra oficerë të NDS u vranë ose u plagosën”.

Talibanët morën përgjegjësinë për sulmin e 7 korrikut, i cili ndodhi teksa përfaqësuesit e këtij grupi militant, pritet të marrin pjesë në një konferencë dyditore për dialog ndër-afgan në Doha të Katarit.

Konferenca ka për qëllim që të ndihmojë në gjetjen e një zgjidhjeje që do t’i jepte fund konfliktit në Afganistan.

I dërguari i paqes i SHBA Zalmay Khalilzad tha se raundi më i fundit i bisedimeve me talebanët, gjithashtu në Doha, ishin më të frytshmet ndonjëherë.

Ky është sulmi i dytë në Ghazni në dy ditët e fundit. Të paktën dy persona u vranë dhe 20 të tjerë u plagosën pasi një bombë shpërtheu brenda xhamisë Mohammadiya në Ghazni më 6 korrik.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarata e presidentit amerikan

“Afganistani, laborator për terroristët”

Sulm në qendrën ushtarake

6 të vdekur nga sulmi i ISIS në Kabul