MENU

Samiti BE-Ukrainë

Tusk: BE, mbështetje të palëkundur për Ukrainën

09.07.2019 - 11:47

“Ukraina mund të mbështetet tek BE,” i tha kreut të ri të vendit, Volodimir Zelensky, Presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk në një takim në Kiev me qëllim të rritjes së bashkëpunimit dypalësh.

Samiti u përqendrua në luftën e vendit kundër korrupsionit dhe betejën e vazhdueshme kundër forcave të mbështetura nga Rusia në lindje.

“Më lejoni të riafirmoj mbështetjen e palëkundur të BE për integritetin territorial të Ukrainës. Ne nuk e njohim dhe nuk e njohim aneksimin e paligjshëm të Krimesë dhe të Sebastopol nga Rusia,” tha Tusk në konferencën e shtypit të samitit.

Por sanksionet e reja janë shumë të vështira, tha Tusk, duke konsideruar se BE i zgjati ato vetëm për gjashtë muaj, disa javë më parë.

Tusk, i cili vizitoi Ukrainën lindore përpara samitit, tha se ai pa ‘shumë vuajtje’ në territorin e aneksuar dhe se BE ishte e gatshme të siguronte mbështetje për ta lehtësuar atë.

Udhëheqësit e bllokut njoftuan se do të nxisin mbështetjen financiare në Kiev.

“Sot nënshkruam marrëveshje për projekte të reja me vlerë 119 milion euro për të nxitur më tej përpjekjet e reformës së Ukrainës,” tha Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker.

Samiti Ukrainë-BE është i 21-ti i llojit të tij, por është i pari për presidentin Volodimir Zelensky, i cili u zgjodh në mars.

Në zgjedhjet e vendit më parë këtë vit, Zelensky u zgjodh president, megjithatë, ai ishte një kandidat i pazakontë për president, duke marrë parasysh mungesën totale të përvojës në skenën politike.