MENU
klinika

I publikohen përgjimet

Zoran Zaev: Ishte lojë, s’jap dorëheqjen

09.07.2019 - 20:21

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka rënë pre e disa përgjimeve të publikuara mbrëmjen e djeshme. Dy komedianë rusë Vladimir ‘Vovan’ Kuznetsov dhe Alexei ‘Lexus’ Stolyarov, kanë mundur të shtiren si ish-Presidenti ukrainas Poroshenko dhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, duke i ngritur kështu një kurth Zaev-it.

Zoran Zaev tha të martën se nuk e sheh të arsyeshme të dorëhiqet, pas publikimit të bisedës telefonike (përgjimet) e publikuara mbrëmë në YouTube. Sipas tij, biseda e përgjuar nuk zbulon sekrete shtetërore, informacione të ndjeshme apo dëmton interesat kombëtare në ndonjë mënyrë.

“Isha viktimë e një shakaje të bërë nga një strukturë e mirëorganizuar e cila përfiton nga taktika, forma dhe mjetet e reja në një përpjekje për të diskredituar publikisht njerëzit dhe vendet me aspiratat euroatlantike”, tha Zaev në një konferencë shtypi në Shkup.

“Kjo është një nga ato përpjekje për të dëmtuar drejtpërdrejt interesat tona strategjike për të përfunduar anëtarësimin tonë në NATO”, shtoi ai.

Sipas BalkanInsight, Zaev ishte “shënjestra” e fundit e Vladimir ‘Vovan’ Kuznetsov dhe Alexei ‘Lexus’ Stolyarov, komedianë rusë që fituan famë për imitimin e politikanëve në mbarë botën, përfshirë Boris Johnson të Britanisë, Emmanuel Macron të Francës dhe Rexhep Tajip Erdogan të Turqisë.

Partia e opozitës së krahut të djathtë të Maqedonisë Veriore VMRO-DPMNE i bëri thirrje Zaev të jepte dorëheqjen sepse pretendonte se ai kishte dëmtuar interesat kombëtare, se kishte zbuluar informata të ndjeshme dhe kishte rënë dakord për aktivitete kriminale.

Zaev tha në konferencën për shtyp të martën se ndërsa biseda me komedianët që paraqiteshin si ish-Presidenti ukrainas Poroshenko dhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ishte e vërtetë, ai kishte vënë re se disa pjesë të saj ishin manipuluar.

Ai tha se ai ishte viktimë e sinqeritetit dhe lakmueshmërisë së tij, si dhe të qenit i hapur për të pasur një bisedë me këdo.

Në një bisedën telefonike më shumë se 50 minuta, që u botua të hënën në mbrëmje në YouTube, Zaev diskutonte një numër çështjesh, nga politika e jashtme deri tek marrëveshja historike e “Emrit” midis Maqedonisë Veriore dhe Greqisë.

Ata gjithashtu folën për marrëdhëniet Serbi-Kosovë, çështjet e Ukrainës, marrëdhëniet me Rusinë, BE dhe NATO, si dhe përpjekjen e Kishës Ortodokse Maqedonase për t’u njohur me Kishat e tjera ortodokse.

Në një pjesë të bisedës, komediani që paraqet si Poroshenko i thotë Zaevit se ai ka zbuluar lidhjet familjare me mbretin e lashtë të luftëtarit Aleksandër i Madh. Në një pjesë tjetër të bisedës, Zaev i kërkon Poroshenkos së rremë që të lobojë për Patriarkun Ekumenik Bartolomeu të Konstandinopojës për njohjen e Kishës Ortodokse Maqedonase.

Komediani arriti të bindë Zaev se ai duhet të paguajë një kontribut financiar personal për Bartolomeun, për njohjen e kishës.

Gjatë gjithë bisedës, Zaev ripohoi orientimin e tij të fortë pro-NATO dhe BE.