MENU
klinika

Provojini që sot…

5 mënyra të thjeshta si të mbani larg dentistin

28.08.2019 - 15:30

A besoni akoma në zanën e dhëmbit? Është koha për të ndaluar dhe për t’u bërë zanë e dhëmbëve tuaj! Dhëmbët tuaj, ashtu si çdo pjesë tjetër e trupit tuaj, kërkojnë vëmendje dhe kujdesin e duhur. Nëse nuk ju pëlqen të shkoni shpesh te dentisti, mund të përpiqeni të parandaloni vetë prishjen e dhëmbëve.

 

  1. Ndryshoni dietën tuaj

Ndryshimi i zakoneve tuaja të ngrënies dhe kalimi në një dietë të shëndetshme gjithmonë ndihmon në rritjen e shëndetit tuaj, pavarësisht se cili është qëllimi juaj. Një studim i botuar në The British Medical Journal sugjeroi që një ndryshim në dietë mund të kthejë prishjen e dhëmbëve. Tashmë e dimë se konsumi i produkteve të pasura me sheqer çon në prishjen e dhëmbëve dhe se acidi fitik mund të bllokojë thithjen e kalciumit. Sidoqoftë, nëse ndryshoni zakonet tuaja të ngrënies, kurrë nuk mund të përballeni me probleme të tilla.

Merrni më shumë kalcium. Është komponenti kryesor ndërtues i kockave dhe dhëmbëve tuaj. Hani produkte të qumështit çdo ditë (qumësht, kos, salcë kosi dhe djathë).

  1. Përtyp çamçakëz pa sheqer

Mund të tingëllojë ironi, por përtypja e çamçakëzit pa sheqer mund të ju ndihmojë të parandaloni prishjen e dhëmbëve. Shumica e mishrave të dhëmbëve përmbanë një përbërës të quajtur xylitol, i cili është një ëmbëlsues natyral. Për dallim nga ushqimi, xylitol nuk çon në rritjen e baktereve në gojën tuaj. Plus, kur përtypni, goja juaj mbushet me pështymë që natyrisht mund të lajë mbetjet e ushqimit.

 

  1. Pastroni dhe ndryshoni rregullisht furçën e dhëmbëve

Cili është mjeti më i rëndësishëm që ne përdorim për të pastruar dhëmbët? Asgjë tjetër veçse një furçë dhëmbësh. Sidoqoftë, pak njerëz e dinë se sa e rëndësishme është të zgjidhni furçën e duhur të dhëmbëve.

Gjithmonë zgjidhni një furçë të vogël ose të mesme dhe sigurohuni që fijet e saj mund të arrijnë në çarjet e molareve tuaja ku mbetjet e ushqimit mund të fshihen pasi të keni ngrënë.

Mos përdorni kapak për furçën tuaj të dhëmbëve sepse ato mund të mbajnë mikroorganizma dhe baktere. Në vend të kësaj, thjesht shpërlaje furçën tuaj me ujë pas çdo përdorimi, dhe lëreni të thahet ë ambjent të hapur.

Dhe mos harron të ndryshoni rregullisht furçën e dhëmbëve.

  1. Vizitoni dentistin tuaj për pastrime të rregullta

Ne e dimë që vizitat e rregullta te dentisti nuk janë procedura më e këndshme, por është gjithmonë më mirë të parandalosh një problem sesa ta trajtosh atë. Pavarësisht se sa mirë ju lyeni ose hapni dhëmbët, gjithmonë do të ketë zona që janë të vështira për t’u arritur.

Pastrimi i rregullt është një hap shumë i rëndësishëm në luftën kundër zgavrave. Shumë njerëz thonë se ata gëzojnë pastrime dhe ndjesinë e qetë të dhëmbëve të tyre më pas. Sigurohuni që të rezervoni një takim të paktën një ose dy herë në vit.

  1. Shtoni vitamina në dietën tuaj

Vitaminat janë thelbësore për krijimin e shëndetit të mirë të dhëmbëve tuaj.

Për të shtuar pështymën, duhet të konsumoni shumë ushqime të pasura me fibra, si pemët, arrat dhe perimet. Më të mirat janë mollët, bananet, lakrat e Brukselit dhe bizelet.

Hani ushqime me drithëra të plota. Ato përmbajnë shumë vitaminë B dhe hekur. Përveç kësaj, drithërat përmbajnë magnez, një mineral që ndihmon në thithjen e kalciumit dhe forcimin e dhëmbëve tuaj.

Hani ushqime deti më shpesh nëse dëshironi të merrni më shumë vitaminë D nga vaktet tuaja. Salmoni, harengët, tonet e konservuar dhe sardelet janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës D.

Burimi: Bright Side