MENU
klinika

Washington Post

Amazona i përket gjithë botës, jo vetëm Brazilit

28.08.2019 - 14:02

Një pyetje: Nëse mushkëritë e Tokës po digjen dhe mjeku nuk pranon ti trajtojë, a ka shkak për një ndërhyrje të palëve të treta?

Kjo është një pyetje retorike tani për tani, por ajo me siguri zhurmon në ndërgjegjen e një komuniteti ndërkombëtar të indinjuar pasi pyjet e Amazonës po digjen në Brazil dhe të paktën dy vende të tjera.

Nuk është vetëm Brazili, i cili përmban 60 përqind të pyjeve të shiut të Amazonës, ose vende të tjera me zotërime më të vogla që vuajnë ndikimin e një shkatërrimi të tillë.

Ky pyll, më i madhi në botë, shpesh quhet mushkëritë e Tokës pjesërisht sepse thith rreth 2.2 miliardë ton dioksid karboni në vit, duke zvogëluar kështu gazrat serë që kontribuojnë në ngrohjen globale.

Pra, çfarë duhet të bëjë pjesa tjetër e botës për të ruajtur një organ kritik në trupin e planetit tonë?

Presidenti Brazilian Jair Bolsonaro në thelb ka shkaktuar zjarret. Ai e ka bërë këtë që nga marrja e detyrës në janar.

Edhe pse disa zjarre Amazonian ndodhin natyrshëm gjatë sezonit të thatë, ka pasur shumë më tepër këtë vit sesa vitet e kaluara. Bolsonaro fillimisht fajësoi organizatat joqeveritare. Por kohët e fundit, ai ka filluar ta marrë çështjen më seriozisht.

Edhe kështu, egoja e tij e sëmurë dhe krenaria shoviniste me sa duket nuk do ta lejonin atë të pranonte menjëherë paketën e ndihmës ng G7. Të martën, Bolsonaro tha se aim und ta marrë në considerate paketën.

Bolsonaro, i cili ka akuzuar Macron se promovon një “mentalitet kolonialist”, këmbëngul se ndërhyrja e huaj ka për qëllim të vërtetë “ndërhyrjen në sovranitetin tonë”. Kjo qëndrim mbrojtës mund të duket paranojak për disa, por është gjithashtu të paktën disi i kuptueshëm në kontekste të tjera.

Ndërkohë, Gjermania dhe Norvegjia po dhurojnë miliona dollarë në kontribute për fondin Amazon të drejtuar nga Brazili, i cili po mbledh para për të luftuar shpyllëzimin. Franca ka kërcënuar të tërhiqet nga marrëveshja e tregtisë së lirë të Mercosur midis Bashkimit Evropian dhe katër vendeve të Amerikës së Jugut, përfshirë Brazilin. Irlanda ka kërcënuar të bëjë të njëjtën gjë.

Masat e tilla të arsyeshme janë ato që kërkojnë civilizimin. Por ndërsa incidentet ekstreme të motit rriten dhe kushtet e tjera të lidhura me ndryshimin e klimës përkeqësohen, sensi i mbijetesës së njerëzve mund të kërkojë veprim më të drejtpërdrejtë dhe mënyra të reja për balancimin e interesave sovrane me përparësitë globale.

Mushkëritë e Tokës mund të banojnë kryesisht në Brazil, por ato i përkasin botës. Nuk ka asnjë që e mohon këtë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Macron nuk shpëtoi dot katedralen"

Brazili refuzon ndihmat për zjarret në Amazonë