MENU
klinika

Dënon krimet e serbëve

Deputeti serb e thotë hapur: Kosova është shtet i pavarur!

03.08.2019 - 11:04

Deputeti i Parlamentit të Serbisë, Nenad Canak ka pranuar publikisht pavarësinë e Kosovës.

Në një intervistë për median kosovare RTK ai dënoi krimet që serbët kanë kryer ndaj kosovarëve.

Ai u shpreh: “Kosova është shtet i pavarur dhe unë e pranoj pavarësinë e saj. Në Serbi është një politikë që kurrë nuk do ta pranojë Kosovën shtet. Për fat të keq politika e Beogradit ka mbetur e njëjtë, ekzistojnë disa lëvizje pozitive jo vetëm për ngjarjet në Kosovës, por edhe në Bosnjë, por nuk ekziston një masë kritike që do të kishte pranuar në thelb politikën e gabimeve. Krimet nuk vjetërsohen kurrë, krimet po fshihen nën tepih, krimet duhet të zbardhen.”

kolana e librave

Canak është edhe kreu i Ligës Socialdemokrate të Vojvodinës dhe në 2017 ishte kandidat për president në Serbi.

Ai u shpreh se është absurde që nuk akoma nuk ka lëvizje për dënimin e krimeve edhe 19 vjet pas rënies së Millosheviçit. Duke kritikuar me ashpërsi propagandën e Serbisë, ai u shpreh: Mua dikur më hoqën mandatin e deputetit vetëm pse bëra disa pyetje për luftën në Kosovë.

Sipas tij nëse nuk do të arrihet një marrëveshje mes dy vendeve, Serbia nuk mund të ecë përpara.

Kanë nisur hetimet për vrasje të qëllimshme

“Dyshohet se dikush ndali qëllimisht oksigjenin”

Njofton kryeministri dhe ministri i shëndetësisë

Masat e reja pas vdekjeve të fundit nga COVID-19

Kreu i Sindikatës flet për situatën në Kosovë

‘Stafi shëndetësor është i stërlodhur dhe i mbingarkuar’

Deklarata ‘bombë’ e ish-këshilltarit të Trump

Shkëmbimin e territoreve e kërkuan këta dy politikanë!