MENU
klinika

"Problemet" e Gjermanisë

Dikur lokomotiva e Evropës, sot në trazira

01.08.2019 - 14:55

Gjermania dikur ishte lokomotiva e Evropës, por tani po ngadalësohet ekonomikisht. Shumë besojnë se kancelarja dhe koalicioni i saj janë përgjegjës për rënien.

James Hawes e përshkruan Republikën Federale të Gjermanisë në 2013 dhe 2014 si një demokraci ideale në veprën e tij Historia më e shkurtër e Gjermanisë. Kancelarja gjermane Angela Merkel ishte në kulmin e fuqisë së saj në atë kohë.

Ekonomia gjermane tërhoqi teknikisht pjesën tjetër të Evropës lart dhe Gjermania po shkonte drejt zeros së zezë, term i përdorur nga Ministri i Financave Wolfgang Schauble që do të thoshte se kishte borxh zero.

Dikur lokomotiva e Evropës, vendi tani është në trazira.

Merkel, kancelarja që nga viti 2005, është ende në pushtet, por i ka dhënë fund udhëheqjes së saj. Koalicioni i madh i Demokratëve të Krishterë (CDU) dhe Social Demokratëve (SPD) ende qeveris, por pa mbështetje elektorale.

Të dyja partitë pësuan humbje të rënda në zgjedhjet e fundit federale dhe në zgjedhjet e Parlamentit Evropian. Më tej, vendi po vëzhgon shëndetin e kancelarit dhe nëse udhëheqësja e re e CDU-së dhe Ministrja e Mbrojtjes i emëruar së fundmi Annegret Kramp-Karrenbauer, e njohur si AKK, është mjaft kompetente për një periudhë tranzicioni pas katër periudhave legjislative.

Ende ka edhe 800 ditë deri në zgjedhjet e ardhshme të rregullta të Bundestagut (kombëtar). Kështu që është befasuese që ka murmuritje brenda qeverisë së koalicionit për thirrjen e një votimi të dytë.

Ekzistojnë dy arsye të rëndësishme për t’i dhënë fund tranzicionit politik më herët sesa në verën e vitit 2021.

E para është sepse koalicioni i madh është i ndarë në shumë çështje, siç është politika e jashtme dhe Gjermania po humbet ndikimin në skenën ndërkombëtare, sipas ekspertëve.

E dyta është se forca ekonomike e vendit po zvogëlohet.

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka ulur parashikimin ekonomik për Gjermaninë për herë të katërt brenda një viti; së bashku me Italinë, ekonomia më e madhe e Evropës është papritur duke mbetur prapa mesatares së BE-së. Kompanitë kryesore si prodhuesit e automjeteve po lëshojnë paralajmërime mbi fitimin. Klima e biznesit po bie, porositë po bien. Banka Kombëtare e vendit paralajmëron për humbjet e vendeve të punës.

Gjermania nuk është më lokomotiva që tërheq vendet e tjera, por po ngadalëson rritjen në BE.

Koalicioni i CDU dhe SDP ul çështjet ekonomike dhe po i vë fajin luftës tregtare midis SHBA dhe Kinës, duke fajësuar politikat e Presidentit amerikan Donald Trump. Sidoqoftë, është një pyetje e hapur se kur do të vijë fundi i asaj mosmarrëveshje.

Merkel dhe partia e saj janë kritikuar që veprojnë shumë ngadalë. Procesi i tranzicionit larg Merkelit drejt diçkaje të re po zgjat shumë, sipas kundërshtarëve.

“Por bota nuk po pret Gjermaninë,” shkroi Cerstin Gammelin, një analist i gazetës gjermane Sueddeutsche Zeitung.

TRT world

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Project Syndicate

‘Tragjedia’ e Angela Merkel

Deklaratat e Annegret Kramp-Karrenbauer

“Pasardhësja” e Merkelit: Epoka e saj ka mbaruar