MENU
klinika

"O ma' sa shumë m’ka marrë malli ta them këtë emër"

Dy vite pa të! Arlinda e gjallë në kujtimet e të bijës

25.08.2019 - 12:51

Plot dy vite më parë, më 24 gusht 2017, familja, të afërmit, miqtë, kolegët dhe gazetaria humbi Arlinda Canajn.

Arlinda ishte një nga gazetaret kulturore më të rëndësishme të vendit si dhe një prej figurave kryesore të Konica.al.

Sot, e bija, e cila duket që përdor profilin e nënës së saj në Facebook dhe shpesh poston foto, dedikime dhe kujtime nga nëna e saj, ka bërë një status prekës ku tregon se sa shumë i mungon ta thotë edhe një herë emrin nënë, e ta ketë pranë atë.

  • Postimi i plotë në faqen e Arlinda Canaj, nga e bija Patty

Sot u bene dy vite, dy vite qe prej kur ti me mesove c’eshte te ndihesh bosh. Neper fytyrat e cdo gruaje me vjen imazhi yt nene, po ku ka dy si ty.. M’ka marre malli te zgjohem perkrah teje ne mengjes, per dy syte e tu te bukur, m’ka marre malli kur m’u afroje me merrje ere e me thoje se kishe gjithe boten.

U lodha nene, qe nuk te kam te t’mbush koken me fjalet dhe pasigurite e mia, u lodha duke qesh e per ty. Jam merzitur , ti e di sa shume i dua fotot, kujtimet e shkrepura, po tonat u lodha duke i pare, kam nevoje per foto te reja me ty. U bene plot dy vite qekur nuk degjoj as zhurmen e tastjeres se kompjuterit tend qe aq shume me acaronte veshet, me mungon dhe ajo aroma e cigares se mallkuar qe nuk e duroja dot kur e pije, kur te largonte prej meje.

Sot kam arsye me shume se cdo dite tme mungosh o ma, o ma sa shume m’ka marre malli ta them kete emer ,edhe sot ben shume vape m’duket sikur po m’del shpirti si ate dite kur u ndave ti prej meje .. se une prej teje nuk ndahem dot.. u mbushen plot dy vite po loti im,plaga qe kam per ty eshte gjithmone e hapur, sikur ke ikur prej disa oresh prej meje e nuk e arrij dot fillin se ti s’do jesh me me mua.

Jam perpjekur te siperfaqesoj, por ne thellsine tende vetem mbytem Arlinda ime.

kolana e librave

Ti ishe e vetmja qe kundershtoja dhe pse brenda meje e dija qe kishe te drejte,te doja shume, akoma edhe me shume te dua sot. Sot dy vite,shpirti im mban zi , jam egoiste per dhembshurine qe kam humbur per veten time.. Shpesh me merr malli te kthehem disa dite ne ate vit te zi,sikur ta pije ate dreq cigareje afer meje dhe sot mos te isha duke tet kujtuar me rreshta vajtues.. Mos t’ishe ti shkak i loteve te mi e dhimbjes time, mos t’ishe ti arsyeja pse zemra ime shpesh gjendet si gur pa ndjenja, sic ike ti me vapen e mua gushti me mbyti.Mos t’me beje ti o ma te njihja frikerat me te medhaja brenda vetes time e t’msohesha qe sot mos t’me trembet syri per asgje…

Do doja t’gaboja me teper, ndjenjat e mia mos t’i mbante nje leter. Ti do jetosh ne mua derisa une te mbyll syte,me shembullin me te bukur e te perkryer qe nje nene mund te jape per bijen e saj,por une per ty kete 24 gusht nuk mund te shprehem gezueshem se ti nuk je dhe mosprezenca jote rreth meje sjell lot, per syte e mi dhe dhimbje per shpirtin tim..

Ndoshta nuk jam e sigurt nese pas ikjes tende ti ke qene perhere prane meje e nese nje dite do te takohemi serish por une preferoj te mendoj se je me mua n’cdo hap te jetes e se nuk eshte nevoja me te flas fizikisht me ty qe te ndjej se me kupton dhe se me jep mbeshtetje te eci perpara…

Qofsh engjelli me i bukur i parajses e shtrenjta Arlinda ime, mami im , dashuriaaa ime .. per ty ishte fati te ndalonte trupi yt fizik se qenuri ne nje bote ku nuk perkisje e te jetosh cdo dite te mbetur qe prej 24 gushtit 2017 brenda meje🤲🏻♥️ Ne te dyja ishim gjithmone nje. Thone se vdekja nuk ekziston e se njerzit vdesin vetem atehere kur nuk kujtohen e ti per mua je me e gjalle se kushdo. Ti je rrenjet e qenies time. Te dua ma.❤️

Kujtojmë se dy vite më parë Arlinda kishte ra nga kati i katërt i ballkonit ku për pasojë humbi jetën.

Gjithçka ndodhi në rrugën “Kongresi i Manastirit”, në Tiranë.

Pavarësisht se u dërgua menjëherë në spital, gazetarja nuk arriti të shpëtojë për shkak të plagëve të rënda.