MENU
klinika

Project Syndicate

Evropa nuk duhet ta tolerojë më Trumpin…

20.08.2019 - 11:20

Me Donald Trump që do të vizitojë përsëri Evropën për samitin e G7 më vonë këtë muaj, liderëve evropianë u kanë mbaruar opsionet për t’u marrë me presidentin amerikan. Ata janë përpjekur ta joshin, ta bindin atë, ta injorojnë ose të pranojnë të mos pajtohen me të.

Megjithatë, ligësia e Trump është e pafund. Prandaj, e vetmja alternative është ta kundërshtojnë.

Çështja më alarmante është tregtia evropiane me Iranin. Është një betejë që Europa nuk mund të përballojë ta humbasë.

Trump është i aftë të shkaktojë dëm të madh, dhe tani po e bën këtë me mjete ekonomike dhe kërcënime të veprimit ushtarak. Ai ka thirrur fuqitë e jashtëzakonshme ekonomike dhe financiare që synojnë të çojnë Iranin dhe Venezuelën drejt kolapsit ekonomik. Ai është duke u përpjekur të ngadalësojë ose ndalojë rritjen e Kinës.

Është e rëndësishme t’i quajmë këto veprime ashtu siç janë: vendimet personale të një individi, jo rezultat i veprimit legjislativ.

Trump është i keqkarakterizuar si një politikan cinik që manovron për fuqinë personale dhe përfitimin financiar. Megjithatë situata është shumë më e rrezikshme. Trump ka çrregullime mendore: është paranojak dhe psikopatik Gjendja mendore e Trump e lë atë të paaftë të kontrollojë fjalët e tij, të kontrollojë armiqësitë dhe të frenojë veprimet.

 Ai duhet të kundërshtohet, jo të qetësohet.

Trump po përpiqet në mënyrë aktive të dëmtojë çdo vend që kundërshton kërkesat e tij. Populli Amerikan nuk është aq arrogant, por disa nga këshilltarët e Trump me siguri janë. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare John Bolton dhe Sekretari i Shtetit Mike Pompeo, për shembull, të dy mishërojnë një qasje unike arrogante ndaj botës.

Bolton vizitoi Londrën kohët e fundit për të inkurajuar kryeministrin e ri të Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, në vendosmërinë e tij për t’u larguar nga Bashkimi Evropian me ose pa një marrëveshje Brexit. Trump dhe Bolton nuk i japin vëmendje Mbretërisë së Bashkuar, por ata shpresojnë me dëshirë që BE të dështojë.

Trump dëshiron të rrëzojë edhe regjimin iranian, duke përdorur ndjenjën anti-iraniane që daton nga Revolucioni i Iranit në 1979.

Evropianët i dinë pasojat e naivitetit amerikan në Lindjen e Mesme.

Kriza e migracionit në Evropë u shkaktua para së gjithash nga luftërat e zgjedhjeve të udhëhequra nga SHBA në rajon: Luftërat e George W. Bush kundër Afganistanit dhe Irakut, dhe luftërat e Barack Obama kundër Libisë dhe Sirisë.

Tani lufta ekonomike e Trump me Iranin kërcënon një konflikt edhe më të madh.

Evropa ka kundërshtuar në mënyrë të përsëritur sanksionet amerikane, të cilat nuk janë vetëm njëanshme, ekstraterritoriale, dhe në kundërshtim me interesat e sigurisë së Evropës, por edhe në mënyrë të qartë në kundërshtim me marrëveshjen bërthamore të 2015 me Iranin.

Megjithatë, liderët evropianë kanë frikë t’i sfidojnë ato drejtpërdrejt. Ata nuk duhet të jenë.

Evropa mund të përballet me kërcënimet e sanksioneve jashtëtokësore të SHBA në partneritet me Kinën, Indinë dhe Rusinë.. Në fakt, sanksionet nuk janë një kërcënim i besueshëm afatgjatë. Nëse SHBA do t’i zbatonte ato kundër shumicës së pjesës tjetër të botës, dëmi i ekonomisë amerikane, dollari, tregu i aksioneve dhe lidershipi amerikan do të ishin të pariparueshme.

Duke kundërshtuar Trump dhe duke mbrojtur sundimin e ligjit ndërkombëtar, përfshirë tregtinë ndërkombëtare të bazuar në rregulla, evropianët dhe amerikanët së bashku mund të forcojnë paqen botërore për brezat që do të vijnë.

Jeffrey D. Sachs, Profesor i Zhvillimit të Qëndrueshëm dhe Profesor i Politikave Shëndetësore dhe Menaxhimit në Universitetin Columbia, është Drejtor i Qendrës së Kolumbisë për Zhvillim të Qëndrueshëm dhe të Rrjetit të Zgjidhjeve të Zhvillimit të Qëndrueshëm të Kombeve të Bashkuara.