MENU
klinika

Pushimet 100 mijë euro

Harry dhe Meghan po shpenzojnë fondet publike!

18.08.2019 - 16:45

Për javën e tyre të pushimeve në Ibiza me të voglin Archie, Meghan Markle dhe princi Harry nuk janë kursyer aspak.

Nga vendet luksoze, tek udhëtimi privat dhe security, të gjitha shpenzimet e tyre arrijnë rreth 100 000 euro.
Asgjë e jashtëzakonshme për një çift vip, ndryshimi i vetëm për ta janë që paguhen me fondet publike. Kjo gjë si ka pëlqyer aspak kontribuuesve britanik dhe dukët e Sussex janë përfshirë në kritika.

Shifra ekzakte, për qëndrimin e tyre nga data 6-12 gusht në ishullin spanjoll është top sekret, por mediat në Britaninë e Madhe kanë bërë disa llogari.

CARDIFF, WALES – JANUARY 18: Prince Harry whispers to Meghan Markle as they watch a dance performance by Jukebox Collective in the banqueting hall during a visit to Cardiff Castle on January 18, 2018 in Cardiff, Wales. (Photo by Ben Birchall – WPA Pool / Getty Images)

Vila e marrë prej tyre, shumë larg njerëzve dhe në privatësi të plotë kushton 50 mijë euro, 21 mijë euro për avionin privat (sipas Daily Mail) dhe shpenzime të tjera për truprojat, si britanike edhe spanjolle.

Pallati Mbretëror Anglez është shumë i zemëruar dhe i lodhur me kapriçot e ish artistes. Dhe jo vetëm familja mbretërore, por edhe burime ambientaliste kanë gjykuar si të dëmshëm për ambjentin udhëtimin e Harry dhe të bashkëshortes së tij me një avion privat, në destinacion.

Një devijim për ata që gjithmonë kanë qenë të ndjeshëm për klimën dhe ndryshimet klimaterike, shkruajnë burimet.