MENU
klinika

8 ushqime e arta të verës

Ja si ti luftojmë temperaturat përvëluese

12.08.2019 - 18:42

Temperaturat e larta të verës shpesh bëjën që trupi të dehidratohet, të ndjehemi të pafuqishëm dhe të lodur. Por gjithmonë, për gjithçka ka një zgjidhje.

Nëprmjen manualit të mëposhtëm ju do të njiheni me tetë ushqimet ‘e arta’ të cilat duet të jenë patjetër në tavolinën tuaj të verë.

Ka kaq shumë ushqime të shijshme gjatë verës, dhe shumë prej tyre janë natyrisht të mira për të gjithë ju.

 

1.Shalqi

Shalqiri freskues, me lëng është një nga ushqimet më hidratuese të verës. Jo vetëm kaq, por ngjyrimi i saj mjaft i kuq do të thotë se është një burim i përqendruar i likopenit – i njëjti përbërës mbrojtës i zemrës që gjendet në domate. Ju thithni më shumë likopen kur e hani atë me yndyrë, kështu që provoni shalqinin të pjekur me vaj ulliri në një sallatë verë të ëmbël dhe të shijshme, ose e lyeni me vaj dhe e skuqni.

 

2.Peshku i pjekur në skarë

Tiganisja është një nga mënyrat më të shëndetshme për të përgatitur peshk. Peshku i bardhë (si halibut) është një burim i shkëlqyeshëm i proteinës së ligët, ndërsa peshqit me vaj (si salmon dhe sardelet) ju japin yndyrna Omega-3 të shëndetshme për zemrën. Peshqit gatuan aq shpejt sa është një snap për t’u bërë në skarë. Për shumëllojshmëri shtesë, provojeni në tacos peshku, shish kebabs ose në një sanduiç.

 

3.Supë e ftohtë pikante

Kjo specialitet spanjoll është i ngarkuar me prodhime verore të paketuara me lëndë ushqyese: domate, kastravec dhe piper i kuq. Ju do të merrni një ton vitaminë C dhe kalium në këtë supë freskuese. Jepini një shëtitje me recetën e Alton Broën.

 

4.Çaj i ftohte

Teaji ka kaq shumë përfitime shëndetësore, dhe çaji i akullt nuk është përjashtim. Të dyja çaji jeshil dhe ai i zi paketojnë sasi serioze të antioksidantëve që luftojnë sëmundjet, por çaji jeshil ka bonusin e shtuar për të ofruar një sasi të vogël të mbrojtjes nga dielli për lëkurën tuaj. Për prodhimin më të shëndetshëm, bëjeni vetë – mund të kontrolloni ëmbëlsinë dhe aromën.

5.Sallatë Vera

Hyn për metodat e përgatitjes pa sobë, dhe sallata është një nga ushqimet më të lehta, më të shëndetshme pa gatime që mund të bëni. Merrni kreativ me përbërësit: Të gjitha perimet janë lojë e drejtë, frutat janë të mirëseardhura, dhe proteinat e ligët (ton, vezë të ziera me zier, pulë të copëtuar) dhe yndyrna të shëndetshme (avokado dhe arra) e kthejnë atë në një vakt.

 

6.Mana

Të gjitha ato farëra nënkuptojnë se shumica e manave janë të pasura me fibra (1 gotë mjedër ka 8 gram, ndërsa 1 filxhan boronica ka 4 gramë). Plus, ato janë të pakta në sheqer dhe kalori, por aroma e tyre hyjnore i bën ata një trajtim për tu kursyer. Shijoni ato në smoothie, me kos dhe granola, ose thjesht hani ato vetë.

 

7.Misër

Nuk ka nevojë të ndjeheni keq kur shijoni misrin në kavilje – është më e shëndetshme sesa mendoni. Kjo perime niseshte jep lutein dhe zeaxanthin, dy lëndë ushqyese që janë të rëndësishme për shëndetin e syve. Njëri vesh ka 60 kalori dhe 2 gramë fibra.

 

8.Avokado

Avokadot me krem ​​marrin strukturën e tyre të lezetshme nga acidet yndyrore monounsaturated të shëndetshme nga zemra. Ato gjithashtu kanë një sasi të mirë të folateve dhe fibrave. Mund t’i bëni me kripe për mëngjes (vezë të copëtuar pa dëshirë), zijeni atë në sallata dhe burritos, ose shijojeni në guacamole.

Burimi: Food Network