MENU
klinika

Videoja e përgatitjes së ushtrisë

Kina një paralajmërim për Hong-Kong-un

01.08.2019 - 17:48

Kina ka publikuar një video dramatike duke treguar aftësitë e ushtrisë së saj pasi kreu i forcave të armatosura në Hong Kong tha që trazirat në provincë kishin kërcënuar seriozisht jetën dhe sigurinë “e njerëzve dhe nuk duhet të tolerohen.

Komandanti i Garnizonit të Ushtrisë Liblirimtare të Popullit (PLA) në Hong Kong paralajmëroi se ishte “i vendosur për të mbrojtur sovranitetin kombëtar, sigurinë, stabilitetin dhe prosperitetin e Hong Kongut”.

Vërejtjet u bënë nga Chen Daoxiang të Mërkurën në një pritje që festonte 92-vjetorin e PLA. Ato erdhën një ditë pasi 43 protestuesit u akuzuan për rebelime dhe u liruan me kusht.

Shefi i PLA gjithashtu i dha mbështetjen e tij “të palëkundshme” shefes ekzekutive të Hong Kongut, Carrie Lam, si dhe forcave të policisë së Hong Kongut për “zbatimin rigoroz të ligjit”.

Në pritje, PLA lëshoi ​​një video që tregon ushtrinë. Në një skenë, tregohet një stërvitje kundër rebelimit, ku radhët e ushtarëve marshues që mbajnë mburoja të rebelimit përparojnë dhe qëllojnë “qytetarët”. Skena përfshijnë pamjet e tankeve që rrokulliseshin dhe qytetarët e “prangosur” që largoheshin.

Një ushtar shihet duke bërtitur: “Të gjitha pasojat janë në rrezikun tuaj”.

Ndërhyrja e komandantit erdhi ndërsa shefi ekzekutiv i parë i Hong Kongut, Tung Chee-hwa, akuzoi SHBA dhe Tajvanin për orkestrimin e protestave që kanë tronditur ish-koloninë Britanike për tetë javë.

Tung pohoi se “politikanët e huaj dhe forcat anti-Kinë” po punonin “për të nxitur frikën e njerëzve të Hong Kongut dhe për të minuar marrëdhëniet midis kontinentit dhe Hong Kong”.

Vërejtjet e shefit të PLA dhe Tung përsëritën pozicionin e Pekinit dhe retorikën që ai ka përdorur gjatë gjithë protestave me mbështetjen e autoriteteve të Hong Kongut, pretendimet se forcat e huaja po ndërhyjnë dhe dënimin e protestave gjithnjë e më të dhunshme.

Hong Kongu është në javën e tetë radhazi të protestave, të cilat u nxitën nga një projekt-ligj i propozuar për ekstradim që do të lejonte që të dyshuarit të dërgoheshin në Kinë. Zemërimi i publikut është rritur mbi përdorimin e tepërt të forcës nga policia.

Ka protesta të planifikuara për dy javët e ardhshme. Këtë fundjavë, shërbyesit civilë kanë planifikuar një tubim paqësor për të Premten, ndërsa marshimet janë caktuar për të Shtunën dhe të Dielën në të gjithë territorin.