MENU
klinika

Starton Bundesliga

Lewandowski bën detyrën/ Bayerni ngec në start!

16.08.2019 - 22:57

Bundesliga ngriti siparin për sezonin 2019-2020 me sfidën mes Bayernit të Mynihut kampion në fuqi dhe Herthës së Berlinit, takim që u zhvillua në stadiumin e bavarezëve “Allianz Stadium” dhe përfundoi me rezultatin e barabartë 2-2.

Vendasit e drejtuar nga Niko Kovac e nisën vrullshëm takimin dhe krijuan disa mundësi shënimi, por rezultati u zhbllokua vetëm në minutën e 24-t kur Robert Lewandowski dërgoi topin në rrjetë, pas asistit të marrë nga Gnabry.

Megjithatë pjesa e parë nuk do të përfundonte aspak mirë për Bayernin, pasi miqtë nga Berlini arritën të shënojnë dy herë brenda dy minutash, në të 36-ën me anë të Lukebagio, që gjuajti nga distanca dhe dërgoi topin në rrjetë dhe në të 38-ën me Grujiç, që shfrytëzoi një depërtim dhe mposhti për herë të dytë portierin Neuer.

konica sportkonica sport mobile

Bavarezët nuk mund të pajtoheshin gjithsesi me një humbje në start, para tifozërisë së tyre dhe u hodhën në sulm në pjesën e dytë, duke arritur të rikthejnë baraspeshën sërish me Lewandowskin, që shënoi me anë të një penalltie të fituar nga vetë ai.

Minutat e mëvonshme sollën një sërë rastesh të tjera për bavarezët, që gjithsesi nuk arritën të gjejnë golin e fitores dhe u detyruan të pranojnë barazimin 2-2 dhe të kënaqen me vetëm një pikë në start.