MENU
klinika

Deklarata e presidentit iranian

“Lufta me Iranin, nëna e të gjitha luftërave”

06.08.2019 - 17:30

Presidenti iranian Hassan Rouhani paralajmëroi të martën se një luftë me vendin e tij do të jetë “nëna e të gjitha luftërave”, dhe bëri thirrje për paqe.

“Paqja me Iranin është nëna e të gjithë paqes, lufta me Iranin është nëna e të gjitha luftërave,” tha Rouhani. sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Ai iu referua Britanisë që kapi një cisterni iraniane në Gjibraltar që dyshohet se transportonte naftë në Sirinë e shkatërruar nga lufta, duke shkelur sanksionett e BE-së.

Rouhani gjithashtu tha që Teherani dëshironte bisedime me Uashingtonin por Shtetet e Bashkuara duhet së pari të heqin sanksionet e vendosura për Republikën Islamike.

“Republika Islamike e Iranit favorizon bisedimet dhe negociatat dhe nëse SHBA vërtet dëshiron të flasë, para çdo gjëje tjetër duhet të heqë të gjitha sanksionet,” tha ai në fjalimet e transmetuara drejtpërdrejt në televizionin shtetëror.

Rouhani, duke folur në Ministrinë e Jashtme pas takimit me diplomatin e tij të lartë, Mohammad Javad Zarif, tha që Irani ishte i gatshëm për bisedime, pavarësisht nëse SHBA mbetiej apo në marrëveshjen bërthamore të Teheranit me fuqitë botërore.

“Pavarësisht nëse ata duan të hyjnë në JCPOA ose jo, kjo varet nga ata,” tha Rouhani, duke iu referuar marrëveshjes bërthamore të vitit 2015, e njohur zyrtarisht si Plani i Përbashkët i Përbashkët i Veprimit.

Ministri iranian i jashtëm konfirmoi raportet se ai kishte refuzuar një ofertë nga një senator amerikan për të takuar Presidentin Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë.

Zarif ka thënë se ka refuzuar këtë ofertë, pavarësisht se i është thënë se do të sanksionohet brenda dy javëve. Ndërkohë më 5 gusht, Irani ka njoftuar se ka rritur kapacitetet e ujit të rëndë, përtej normave të lejuara me marrëveshjen bërthamore.

Tensionet midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara janë rritur pasi që Trump njoftoi vitin e kaluar se SHBA ishin duke u tërhequr nga marrëveshja dhe filloi të rivendosë sanksionet kundër Republikës Islamike.

Marrëveshja bërthamore vendosi kufij në programin bërthamor të Iranit në këmbim të heqjes së sanksioneve ndëshkuese ekonomike.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN