MENU
klinika

Sipërmarrësi i marihuanës takon Zaev ‘fshehtas’

Maqedonia superfuqia e re e kanabisit në Europë?

31.08.2019 - 17:34

Sipërmarrësi miliarder i marihuanës amerikane, Mike Straumietis, i cili njihet edhe me pseudonimin Big Mike, ka zgjuar kureshtjen midis maqedonasve duke postuar foto nga vizita e tij e fundit dhe takimet me politikanë të lartë aty.

Straumietis, i njohur edhe me pseudonimet e tij në Instagram Big Mike dhe Marijuana Don, postoi foto të Mërkurën nga takimet e tij me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, ministrin e shëndetësisë Venko Filipce dhe kryetarin e komunës së Komunës Centar të Shkupit, Sasa Bogdanoviç, shkruan Balkan Insight.

“Sapo u takuam me Kryeministrin @zoranzaev të Republikës së #NorthMacedonia, dhe ne biseduam shumë për # Kanabis. Më lejoni t’ju them, ky vend ka një potencial të madh, dhe unë jam i ngazëllyer të jem pjesë e kthimit të Maqedonisë në një prej superfuqive të para të kanabisit të Evropës, “shkroi Straumietis në Instagram.

“Gjërat e mëdha po vijnë, prandaj na ndiqni,” shtoi ai.

Lajmi i vizitës i befasoi mediat maqedonase në befasi pasi qeveria nuk i njoftoi gazetarët për vizitën ose bisedimet.

kolana e librave

Mungesa e informacionit ngjalli shumë spekulime për natyrën e vizitës.

Straumietis është bërë një personazh i famshëm i menjëhershëm në Instagram duke treguar jetesën e tij të supozuar si playboy. Shumë nga postimet e tij përfshijnë foto të tij të rrethuara nga gra të veshura shumë pak, avionë privatë dhe bimët e marijuanës, ose nga një kombinim i të treve.

Lindur në Portland, Oregon, Straumietis është Drejtori Ekzekutiv i Advanced Nutrients, një firmë me bazë në Kanada që është një nga lojtarët më të mëdhenj në arenën e kanabisit, duke prodhuar lëndë ushqyese dhe suplemente posaçërisht për kultivuesit e marihuanës.

Thuhet se ai i bëri milionat e tij falë ligjeve gjithnjë e më të qeta të ShBA-së rreth kanabisit.

Maqedonia e Veriut legalizoi rritjen e marijuanës për qëllime medicinale në vitin 2016 përmes ndryshimeve në Ligjin ekzistues për Kontrollin e Barnave Opioid dhe Substancave Psikotrope.

Pavarësisht iniciativave ekzistuese, vendi megjithatë nuk e ka mposhtur ligjin për sa i përket përdorimit privat të drogës.

Kryeministri Zaev, i cili erdhi në pushtet në mesin e vitit 2017, është gjithashtu një mbështetës i zërit e idesë së zgjerimit të rritjes së marihuanës në vend, dhe u ka kërkuar sipërmarrësve që të përfshihen në këtë biznes potencialisht fitimprurës.

Kushëriri i tij, Trajce Zaev është tashmë një nga investitorët më të mëdhenj në biznesin në vend, dhe më shumë nga të afërmit e Zaev po bëjnë përfshirje.

Maqedonia e Veriut shpreson të marrë një pjesë të shitjeve në të gjithë botën e marihuanës medicinale që në vitin 2018 tejkalon 7 miliardë euro. Disa vlerësime sugjerojnë që kjo shifër pritet të trefishohet gjatë tre viteve të ardhshme.