MENU
klinika

Zbulojini ato!

Me 5 veprime të thjeshta, jeta juaj do jetë më e gjatë

02.08.2019 - 16:34

Shkencëtarët në Universitetin Stanford kanë kryer një studim që zbuloi disa nga sekretet që mund të na ndihmojnë të jetojmë deri në 95 vjeç.

Këto 5 gjëra të habitshme me të vërtetë mund ta zgjasin jetën tonë.

1. Vizitohuni gjithmonë nga i njëjti mjek. 

Shkencëtarët në Universitetin e Exeter kanë provuar se nëse vizitoni të njëjtin mjek për vite me rradhë, ju në fakt po e zgjasni jetën tuaj.

Ky rregull zbatohet jo vetëm për mjekët e përgjithshëm, por edhe për një kirurg, një psikiatër dhe mjekë të tjerë.

Mjekët mund të kujtojnë karakteristikat e pacientëve të tyre dhe të vërejnë nëse diçka ndryshon. Nëse e ndërroni dhe shkoni tek një mjek i ri, ata duhet t’i zbulojnë problemet tuaja shëndetësore që nga fillimi.

2. Planifikojeni buxhetin tuaj dhe kurseni para për të ardhmen

Ekspertët financiarë dëshirojnë të heqin paralele midis shëndetit financiar dhe fizik. Grupi i studiuesve amerikanë ka zbuluar se njerëzit më të vjetër se 50 vjeç, të cilët kanë përjetuar një goditje negative të pasurisë, kishin një rrezik të dukshëm në rritje të vdekshmërisë.

Së pari, vetë stresi nuk kontribuon në shëndetin e mirë. Së dyti, kur njerëzit humbasin para, ata humbasin një mundësi për t’u kujdesur për shëndetin e tyre dhe për t’u vizituar nga mjekët e mirë.

Ndaj, ekspertët rekomandojnë që të filloni të përgatiteni për pensionin tuaj 10 vite para se të largoheni nga puna juaj. Ju gjithashtu duhet të jeni të përgatitur emocionalisht për të përballuar humbjet financiare.

3.Hani më shumë yndyrna

Sipas hulumtimit të paraqitur në American Heart Association’s Epidemiology and Prevention, njerëzit që konsumojnë yndyrna të monounsaturuara si ulliri, avokado, farat dhe vajra të tjera pakësojnë rrezikun e vdekjes të shkaktuar nga problemet kardiovaskulare me 16%.

Nëse gjithashtu shtoni disa yndyrna shtazore, të tilla si produkte të qumështit, vezë, pulë, mish të kuq dhe peshk në dietën tuaj, ju do të zvogëloni rrezikun e vdekjes me rreth 25%.

4.Kujdesuni për funksionin dhe shëndetin e zorrëve

Sipas studimeve të kryera nga shkencëtarët në Universitetin McGill, sekreti i jetëgjatësisë është e gjitha tek zorrët. Bakteret e dobishme që jetojnë në to zgjasin jetën tonë.

Probiotikët kanë një ndikim të mirë në përthithjen e produkteve që hamë dhe na ndihmojnë të thithim substanca më të dobishme.
Është e rëndësishme pasi shkencëtarët kanë provuar tashmë se zorrët janë të lidhura me trurin tonë dhe është “rrëmuja” në kokë që shkakton sëmundje të traktit gastrointestinal.

5.Vishni këpucë dhe rroba të rehatshme

Gjërat që na sjellin gëzim dhe rehati në mënyrë indirekte zgjasin jetën tonë. David Rosenbaum, një doktorant në filozofi 65 vjeçar, pohon se një nga arsyet pse ai arriti të mbijetojë këtë kohë është për shkak se ai mban këpucë të rehatshme.

Këpucët na ndihmojnë të kontrollojmë aktivitetin tonë: duke veshur këpucë të rehatshme, ecim rreth 10.000 hapa në ditë, gjë që është shumë e rëndësishme për shëndetin tonë.

Të gjitha këto rregulla janë të thjeshta, por efektive.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN