MENU
klinika

Ja gabimet e pafalshme që bëjmë

Mendojmë se pastrojmë shtëpinë, por jo…

21.08.2019 - 20:20

Pastirmi i shtëpisë është gjithmonë një punë sa e lehtë aq dhe e bezdisshme. Shpesh ndërsa pastrojmë disa prej vendevetë cilat duken si më të pstrat janë ato që mbajnë më shumë baktere.

 

Gjithmonë harrojmë të pastrojmë lavatriçen

Një lavatriçe e ndotur është e rrezikshme sepse shkakton përhapjen e baktereve dhe sporeve të mykut në rrobat tuaja. Është e dëmshme si për njerëzit e shëndetshëm ashtu edhe për njerëzit që vuajnë nga alergjitë dhe astma. Ekspertët rekomandojnë pastrimin e makinës larëse një herë në 2 javë. Drejtoni një cikël larjeje pa asnjë rrobe në lavatriçe tuaj në temperaturën më të lartë të mundshme me zbardhues ose acid citrik. Një mënyrë tjetër për të dezinfektuar është të lani peshqirët e pambukut tuaj të kuzhinës me 100 ml zbardhues.

Ne mbajmë një furçë tualeti në një enë të mbyllur

Një furçë tualeti është një nga objektet më të ndyra në shtëpinë tuaj. Ju mund të zvogëloni ndjeshëm numrin e baktereve në të nëse thjesht e thani atë përpara se ta ruani dhe dezinfektoni rregullisht. Një enë e mbyllur është mjedisi i përsosur për rritjen e baktereve, i cili përhapet në të gjithë banjën tuaj kur përdorni furçën.

Ne rrallë i dezinfektojmë lavamanët

Kur pastrojmë lavamanin, ne shpesh harrojmë të pastrojmë pjesën kulluese, dhe e bëjmë atë vetëm kur fillojnë të mbajë erë të keqe. Grimcat e ushqimit dhe papastërtitë mbeten në pjesën kulluese. Për të pastruar kullimin siç duhet, vendosni një lugë gjelle sode buke në pjesën kulluese, derdhni pak uthull sipër saj dhe lëreni atë për natën. Në mëngjes, thjesht hidhini asaj sipër vetëm ujë të nehtë, dhe tashmë mund të quhet e diifektuar.
Kjo procedurë është veçanërisht e efektshme pasi të keni prerë mishin, peshkun ose një sasi të madhe perimesh.

kolana e librave

 

Një nga objektet më të ndyra në shtëpi është një mbajtës i furçës së dhëmbëve

Fakti tronditës është se furça juaj e dhëmbëve është shtëpia e më shumë se 100 milion baktereve të dëmshme. Përveç baktereve nga goja juaj, furça e dhëmbit tuaj mund të infektohet nga bakteret nga lavamani dhe tualeti sepse çdo herë që skuqeni, bakteret lëshohen në ajër deri në 6 metra rreth tualetit. Ato mund të çojnë në sëmundje si cystitis apo dhe çrregullime të zorrëve të mëdha.

Për të zvogëluar efektet e dëmshme, ruajeni furçën e dhëmbëve tuaj jo në lavaman, por në raftin sipër tij. Përdorimi i një kapaku të furçës së dhëmbëve është një ide e keqe sepse bakteret rriten më shpejt në një mjedis të mbyllur. Nëse keni një mundësi për të ruajtur furçën e dhëmbëve tuaj në një ndarje të mbyllur, bëjeni atë.

Ne harrojmë të pastrojmë perden e dushit dhe kokën e dushit

Ne pastrojmë perdet e dushit rrallë sepse mendojmë se bëhet e pastër ndërsa bëjmë dush. Por kjo nuk është e vërtetë. Është perde dhe hapësira midis vaskës dhe murit, bë që të rritet një myk I zi. Metoda tjetër është pastrimi i tyre në një solucion kripe ose acid citrik. Pas kësaj, fshijini perden e dushit.

Fërkoni hapësirën midis vaskës dhe murit me sode buke dhe më pas spërkatni uthull në krye për të hequr qafe mykun e zi.

Burimi: Bright Side