MENU
klinika

20 vjet në krye të Rusisë

Në pushtet Putin luan xhudo, jo shah

09.08.2019 - 11:35

Kanë kaluar 20 vjet që kur erdhi në pushtet Vladimir Putin.

Më 9 gusht 1999, presidenti i sëmurë Boris Yeltsin vajosi emëroi ish-agjentin e njohur të KGB si kryeministrin e katërt të Rusisë. Yeltsin deklaroi se Putin do të garantonte reformat në Rusi nëse ai fitonte zgjedhjet presidenciale në vitin 2000.

Në dy dekadat e tij si president apo kryeministër, Putin ka parë katër presidentë amerikanë dhe liderë të panumërt të tjerë botërorë të vijnë dhe të shkojnë.

Pas viteve të para të detyrës, ai ndaloi së ndjekuri reformat dhe u bë gjithnjë e më autoritar.

Por ai gjithashtu ka arritur të riafirmojë rolin e Rusisë në skenën botërore, megjithë fuqinë ekonomike të tkurrur të vendit të tij, një produkt i brendshëm bruto më i vogël se ai i Italisë, një popullsi në rënie, infrastruktura e vjetëruar, varësia nga eksportet e karburanteve fosile për 60% të buxhetit të vendit, dhe korrupsioni i përhapur.

Rusia ka rimarrë një vend në tryezën e bordit të drejtorëve global dhe është rishfaqur si një përçarës i interesave perëndimore. Si e ka bërë Putin të gjithën këtë?

Amerikanët kanë tendencë të mendojnë për rusët si shahistë të aftë. Megjithatë, sporti i Putin nuk është shah, por xhudo.

Presidenti rus ka pranuar se ai ishte një “huligan” si fëmijë, por që artet marciale e nxorën atë në rrugë:. Në 1976 gazeta e Leningradit shkruajti për 23-vjeçarin “xhudisti Vladimir Putin”, i cili kishte fituar një konkurs prestigjioz dhe ishte ngritur në gradën e kampionit. Megjithëse ai ishte pak i njohur atëherë, artikulli parashikoi që së shpejti kjo do të ndryshonte.

Në xhudo, një praktikues në dukje më i dobët mund të mbështetet në forcën e brendshme dhe forcën e vullnetit për të mposhtur një armik më të madh, më të fortë.

Një teknikë themelore përfshin prishjen e ekuilibrit të një kundërshtari dhe shfrytëzimin e disorientimit të përkohshëm të tij për një goditje fituese. Putin ka treguar se është i aftë në shfrytëzimin e mundësive të paraqitura nga përçarja e Perëndimit. Ai kishte një plan të rivendoste Rusinë si një fuqi të madhe kur mori përsipër detyrën; SHBA nuk ka pasur ndonjë strategji të krahasueshme në epokën e pas Luftës së Ftohtë, dhe Rusia ka përfituar kundër konkurrencës së saj shumë më të fortë.

Aftësitë e Putin shfaqen në Lindjen e Mesme, ku Rusia është rikthyer si një lojtar kryesor për herë të parë në tre dekada, duke përfshirë të gjitha palët e konflikteve të shumta të rajonit.

Momenti kryesor erdhi në Siri në vitin 2013. Presidenti Obama kishte paralajmëruar Presidentin Bashar Asad të mos kalonte një “vijë të kuqe” duke përdorur armë kimike, por forcat qeveritare përdorën gazin Sarin për të sulmuar një kështjellë rebele. ‘Vija e kuqe’ u fshi. Putin atëherë ndërhyri si paqebërës dhe propozoi që SHBA dhe Rusia të mbikëqyrnin bashkarisht konfiskimin e rezervave të armëve kimike të Sirisë.

Putin ka shtuar tensionet brenda Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut duke u miqësuar me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili është i zemëruar me SHBA për refuzimin e tij për ekstradimin e klerikut Fethullah Gulen dhe kritikat e tij për problemet e brendshme të Turqisë. Muajin e kaluar Putin shënoi një fitore të madhe kur Turqia pranoi dorëzimin e sistemit të parë të mbrojtjes ajrore S-400 të prodhuar nga Rusia, në kundërshtim me ndalimin e qartë të NATO-s për ta bërë këtë. Kjo ngriti pyetjen më të madhe, nëse Turqia me pozicion strategjik do të mbetet në aleancë.

Kohët e fundit Putin ka shfrytëzuar mundësinë që paraqet përshkallëzimi i luftës tregtare të administratës Trump me Kinën për të zgjeruar partneritetin në rritje Sino-Rus dhe për ta bërë Moskën më të domosdoshme për Pekinin duke forcuar bashkëpunimin ushtarak.

Shtatorin e kaluar trupat kineze për herë të parë morën pjesë në stërvitje të përbashkëta në Lindjen e Largët Ruse.

Gjithashtu, sa më shumë që Brukseli kritikon Hungarinë, aq më pranë Moskës shkon kryeministri Viktor Orbán shkon drejt Moskës. Qeveria populiste dhe euroskeptike e Italisë po bëhet po ashtu një mbështetës i hapur i Putinit dhe kritik i sanksioneve të BE-së kundër Rusisë.

Putin di të luajë lojën e pushtetit; ai e lë dhe Papën ta presë, si në një takim në Vatikan muajin e kaluar.

Ndërkohë që shënon dy dekada në pushtet në Kremlin, Vladimir Putin e ka dëshmuar veten si një xhudist kampion, duke përfituar nga divizionet në Perëndim, vigjilent për të forcuar ndikimin ndërkombëtar të Rusisë dhe si të shpejtë për të vepruar. Ai i di lëvizjet.

Stent është drejtoreshë e Qendrës së Georgetown për Studime Euroaziatike, Ruse dhe të Evropës Lindore dhe autore e librit  “Bota e Putinit: Rusia kundër Perëndimit dhe gjithë të tjerëve” (Dymbëdhjetë libra).

Publikuar në Wall Street Journal

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN