MENU
klinika

Arsyeja

Pas Danimarkës, Trump anulon vizitën në Poloni

30.08.2019 - 09:19

Presidenti Donald Trump tha se ai anuloi një udhëtim në Poloni këtë fundjavë sepse Uragani Dorian është gati të godasë Floridan, dhe do të dërgojë në vend të tij zëvendëspresidentin Mike Pence.

Stuhia pritet të godasë bregdetin lindor të Floridës deri të hënën, ndaj Trump tha se ai do të qëndrojë në Uashington “për tu siguruar që të gjitha burimet e qeverisë federale janë të përqendruara në stuhinë e ardhshme.” Ai tha se e kishte kontaktuar presidentin polak Andrzej Duda të enjten për ta informuar atë për ndryshimin. “Stuhia duket sikur mund të jetë vërtet shumë e madhe,” tha Trump. “Mike do të shkojë.”

Linjat ajrore po shqyrtojnë nëse do të anulojnë fluturimet, dhe udhëtarët po rishikojnë planet e festave të Ditës së Punës, ndërkohë që stuhia afrohet.

Rreth 17.5 milion amerikanë pritej të fluturonin gjatë fundjavës së Ditës së Punës, sipas grupit tregtar Airlines për Amerikën.

Guvernatori i Floridës, Ron DeSantis, një aleat i ngushtë politik i presidentit, deklaroi një gjendje të jashtëzakonshme të mërkurën. Të enjten ai e zgjeroi atë për të përfshirë të gjitha 67 qarqet, krahasuar me 26 në urdhrin e tij origjinal ekzekutiv. Ai tha se ndërmori hapin për shkak të parashikimeve.

Florida do të jetë përsëri një shtet kritik në zgjedhjet e vitit 2020. Trump ka marrë kritika për përgjigjen e tij ndaj Uraganit Maria, e cila shkatërroi Porto Rikon dhe vrau rreth 3,000 njerëz në 2017.

Trump kishte planifikuar të mbërrinte në Poloni të Dielën për një vizitë dy-ditore, me sa duket për të përkujtuar 80-vjetorin e Luftës së Dytë Botërore.

Për Duda, pritja e Trump ishte një shans për të treguar se është në krah të SHBA, që shihet si garantuesi i fundit i sigurisë së Polonisë.

Trump kishte planifikuar gjithashtu një takim gjatë udhëtimit me Presidentin e ri të Ukrainës Volodymyr Zelenskiy.

Presidenti kishte anuluar tashmë një udhëtim në Danimarkë që ishte planifikuar të ndiqte vizitën e Polonisë pasi kryeministri danez, Mette Frederiksen, tha që nuk do të diskutonin për shitjen e Greonlandës.

Ai gjithashtu ka anuluar udhëtimet më parë në Mbretërinë e Bashkuar, Peru dhe Kolumbi dhe Zvicër.