MENU
klinika

Nga Deutsche Welle

Problemet që e presin Merkelin

19.08.2019 - 09:21

Kancelarja Angela Merkel u ul të mërkurën, ndërsa përshëndeti Presidentin Lituanisht Gitanas Nauseda në Berlin.

Kjo ishte hera e tretë që ajo ka zgjedhur të ulet për një pritje të tillë shtetërore pas tre episodeve të dridhjeve që ndodhën gjatë paraqitjeve publike në qershor dhe korrik. Rastet, bënë që të diskutohej shumë për gjendjen e shëndetit të saj. Për këtë Merkel foli pas pushimeve në një forum lexuesish të organizuar nga gazeta Ostsee-Zeitung në qytetin bregdetar verilindor të Stralsund.

Ndërsa u përgjigjej pyetjeve nga rreth 200 anëtarë të audiencës, revista gjermane Der Spiegel e citoi atë të thoshte: “Unë e kuptoj që njerëzit i kanë këto pyetje, dhe se disa prej tyre shqetësohen. Kjo është arsyeja pse unë kam për detyrë të vlerësoj nëse mund t’i përmbush detyrat e mia mirë”.

Ka mjaft shenja që fundi i përrallës së epokës Merkel mund të jetë ndër më sfiduesit. Ndërsa zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme janë caktuar për 2021, rrethanat politike mund ti sjellin ato më herët.

Partia Socialdemokrate (SPD), partnerët më të rinj në qeverinë e saj të koalicionit, ende po lufton në sondazhet e fundit të opinioneve.

Por Bashkimi Demokratik Konservator i Merkel (CDU) mund të ketë problemet e veta. Shumë në radhët e CDU-së duket se nuk e presin pasardhësen e saj si drejtuese partie, Annegret Kramp-Karrenbauer.

Sa i përket shqetësimeve të tanishme, Merkel gjithashtu është përballur nga popullariteti në rritje i partisë së Gjelbër dhe tema e ndryshimit të klimës që kryeson axhendën politike.

Në përgjigje të sugjerimit të liderit të partisë Green, Robert Habeck, në fillim të kësaj jave se shteti duhet të marrë në konsideratë marrjen e disa borxheve të reja për të paguar investime të mëdha në projektet e mbrojtjes së klimës, Merkel (përmes zëdhënësit të saj Steffen Seibert) insistoi që qeveria të mund të arrinte të gjitha të nevojshme synimet klimatike brenda buxhetit të tij aktual.

Por borxhi mund të shndërrohet në një pikë polemike nëse një koalicion i ardhshëm do të përfshijë CDU-në e  Merkel dhe të Gjelbërit dhe nën udhëheqjen e Kramp-Karrenbauer ose Merz.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Do të japë dorëheqjen

Fundi i epokës “Merkel” erdhi

"Gjermania, qendra e Bashkimit Europian"

Evropa në duart e pasardhësve të Merkelit…