MENU
klinika

Editorial i Washington Post

Pse SHBA nuk po reagon për Hong-Kong-un?

04.08.2019 - 15:33

Ushtria e Kinës këtë javë publikoi ​​një video propagande që kërcënonte dhunën ushtarake kundër protestuesve në Hong Kong.

Në këto rrethana, Shtetet e Bashkuara duhet të bëjnë gjithçka që është e mundur për të paralajmëruar kundër një goditje katastrofike, të stilit Tiananmen.

Në vend të kësaj, Presidenti Trump të enjten ndezi në mënyrë efektive një dritë jeshile, duke iu referuar protestave kryesisht paqësore si “trazira” me të cilat Kina duhet të “merret”.

Nuk është se Trump nuk është i gatshëm të bëjë presion ndaj Kinës. Këtë javë, ai ishte i zënë duke kërcënuar tarifa të reja për importet nga Kina dhe madje duke kritikuar diktatorin komunist të këtij kombi, Xi Jinping. Por presioni është thjesht merkantilist.

Trump kujdeset për sa produkte amerikane blen Kina. Ai nuk interesohet për shkeljen e të drejtave të njeriut nga Kina, kampet e përqendrimit të saj në Kinën perëndimore, burgosjen dhe torturimin e mbrojtësve për të drejtat e njeriut dhe kërcënimet kundër lirive të Hong Kongut.

Një president më i mençur do të kujdesej për tregtinë dhe lirinë.

Një sulm në Hong Kong do të sjellë pasoja të rënda, jo vetëm për shumë biznese amerikane të vendosura atje dhe dhjetëra mijëra amerikanë që jetojnë atje, por edhe për reputacionin e Kinës në Kongres dhe më gjerë.

Në fakt, njerëzit në Hong Kong i filluan protestat e tyre kur liderët e tyre, promovuan legjislacionin që do të lejonte ekstradimin e njerëzve nga Hong Kongu në Kinë, për qëllime politike. Përhapja masive e protestave bëri që udhëheqësit të pezullojnë, por jo të hiqnin projektligjin.

Me Pekinin që po forcon presionin ndaj Hong Kongut dhe Shtëpisë së Bardhë, një grup i ligjvënësve amerikanë i kërkuan zotit Trump të dënojë qëndrimin e Kinës: “Mosarritja për t’iu përgjigjur kërcënimeve të Pekinit ndaj Hong Kongut vetëm do t’i inkurajojë udhëheqësit kinezë të veprojnë me pandëshkueshmëri,” shkruanin ata në një letër të hapur. Ata kanë të drejtë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kërkesa ende të paplotësuara

Hong-Kong/ Protesta të reja të premten