MENU
klinika

'Përçarjet' e koalicionit

Itali/ Salvini kërkon zgjedhje të parakohshme

09.08.2019 - 10:46

Matteo Salvini, nënkryeministri i Italisë dhe drejtuesi i partisë së ekstremit të djathtë të Lidhjes, ka bërë thirrje për zgjedhje të parakohshme, duke i kërkuar kryeministrit të rindërtojë parlamentin për të konfirmuar se qeveria e koalicionit nuk po funksionon më.

Lëvizja dramatike të enjten erdhi pas disa muajsh konfliktesh midis Lidhjes dhe partnerit të saj të koalicionit, Lëvizja Pesë Yje (M5S).

Dallimet midis palëve u ekspozuan qartë të mërkurën kur parlamenti kundërshtoi një mocion të M5S për të bllokuar një projekt hekurudhor që lidh Italinë dhe Francën.

Në një deklaratë, Salvini, i cili është edhe ministri i brendshëm i Italisë, tha se ishte e kotë të vazhdojë qeveria me të gjitha konfliktet.

“Ne nuk duam vende shtesë ose ministra, as nuk duam riorganizime ose qeveri teknike. Pas kësaj qeverie (e cila ka bërë kaq shumë gjëra të mira), e vetmja gjë që mbetet janë zgjedhjet ”.

Salvini tha se ai i tha kryeministrit, Giuseppe Conte, që të rindërtojë menjëherë parlamentin për të “pranuar se nuk ka më shumicë, siç dëshmohet nga votimi të mërkurën dhe fyerjet e përsëritura kundër meje . ”

Conte, i cili kishte zhvilluar bisedime  me Salvinin dhe Presidentin e vendit Sergio Mattarella ndërsa kriza u thellua, tha në një deklaratë më vonë se ministri i brendshëm nuk e thërret parlamentin dhe “nuk i takon atij të diktojë hapat e krizës politike.”

Conte i bëri thirrje Salvini t’i shpjegonte vendit dhe t’i justifikonte elektoratit, i cili besonte në mundësinë e ndryshimit, arsyet që e çuan atë të ndërpresë papritur veprimtaritë e qeverisë.

Partneriteti i pakëndshëm midis Lidhjes së ekstremit të djathtë dhe lëvizjes M5S është tronditur nga disa konflikte të vazhdueshme. Salvini ka kërcënuar zgjedhjet e reja për javë të tëra pasi Lidhja arriti në 39% mbështetje në sondazhet e opinioneve. Ndërkohë, mbështetja për M5S është përgjysmuar, duke shkuar në 15% gjatë vitit të kaluar.

Lidhja triumfoi gjithashtu në zgjedhjet evropiane të majit, duke fituar 24% të votave. M5S arriti vetëm 17%, duke e vendosur atë në vendin e tretë pas Partisë Demokratike, e cila mori 23%.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga New York Times

A po gabon BE me Italinë?

Kadare dhe intelektualët paralajmërojnë

“Evropa do të zhduket nën dallgët e populizmit”