MENU
klinika

Vendimi i liderëve botërorë

Samiti i G7/ 22 milionë dollarë për zjarret në Amazonë

26.08.2019 - 18:35

Drejtuesit ndërkombëtarë në samitin e G7 kanë rënë dakord të ofrojnë mbështetje logjistike dhe financiare për të ndihmuar në luftimin e zjarreve në pyjet Amazon.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se vendet e G7 do të jepnin 22 milion dollarë (18 milion £).

Sidoqoftë, Presidenti Jair Bolsonaro tha që plani i Macron për një “aleancë” për të “shpëtuar” Amazonën e trajton Brazilin “sikur të ishim një koloni”. Një numër rekord zjarresh po digjen në Brazil, kryesisht në Amazonë, sipas agjencisë së hulumtimit të hapësirës në vend.

Macron tha që fondet do të viheshin në dispozicion “menjëherë”, kryesisht për të paguar më shumë aeroplanët e zjarrfikësve, dhe se Franca gjithashtu do të “ofronte mbështetje konkrete me ushtarakët në rajon brenda orëve të ardhshme”.

Sidoqoftë, Bolsonaro shkroi në Twitter se sovraniteti i Brazilit duhet të respektohet, dhe tha se ai kishte diskutuar me presidentin e Kolumbisë nevojën për “një plan të përbashkët” nga vendet që në të vërtetë përbëjnë rajonin e Amazonës. Megjithatë, ministri i tij i mjedisit, Ricardo Salles, u tha gazetarëve se fondet ishin të mirëseardhura, raporton agjensia e lajmeve Reuters.

Presidenti Macron javën e kaluar i përshkroi zjarret si një “krizë ndërkombëtare” dhe tha se duhet të ishin përparësi në samitin e G7.

Sipas Institutit Kombëtar të Brazilit për Kërkime në Hapësirë ​​(Inpe), më shumë se 75,000 zjarre janë regjistruar në Brazil deri më tani në 2019, shumica e tyre në rajonin Amazon.

Amazona shihet si arma e fundit kundër ndryshimit të klimës, pra nëse Amazona humbet, lufta kundër ndryshimit të klimës humbet gjithashtu.

Zjarret në Amazon mund të fillohen aksidentalisht gjatë “queimada”, pastrimi i përdorur për të shndërruar zonat pyjore në zona kultivimi dhe blegtorale.

Bolsonaro tregoi se queimada ishte fajtore, por këtë e kanë hedhur poshtë ambientalistët, të cilët thanë se sezoni ishte ideal, në të cilin zjarret mund të digjen, zjarret mund të fillohen vetëm nga ndërhyrja njerëzore, sipas tyre.

Por presidenti ka thënë se OJQ-të po sabotonin qeverinë e tij duke i vendosur vetë zjarret. Kur reporterët e pyetën atë për prova lidhur me këto pretendime, ai nuk dha asnjë të tillë. Bolsonaro është i njohur për ushtrimin e presionit ndaj organizatave të angazhuara për të luftuar shpyllëzimin.

Ndërsa zjarret vazhdojnë në Amazon, njerëzit në mbarë botën po përdorin hashtagun  #PrayForAmazonia (Lutu për Amazonën) në rrjetet sociale.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN