MENU
klinika

New York Times

Si bota po shkon drejt kaosit me Donald Trump…

19.08.2019 - 14:47

Në fillim të kësaj jave, ambasadori i Pakistanit në Shtetet e Bashkuara, Asad Majeed Khan, vizitoi bordin editorial të New York Times dhe unë e pyeta për kërcënimin e konfliktit të armatosur midis vendit të tij dhe Indisë lidhur me Kashmirin.

India dhe Pakistani tashmë kanë luftuar dy luftëra mbi territorin, të cilin e pretendojnë të dy vendet, dhe që kryesisht është e ndarë midis tyre.

India kohët e fundit revokoi autonominë e garantuar me kushtetutë të pjesës së Kashmirit që ajo kontrollon dhe futi gati shtatë milion njerëz atje nën arrest shtëpie. Kryeministri i Pakistanit krahasoi liderët e Indisë me nazistët.

Duket sikur po vjen një katastrofë humanitare dhe gjeopolitike.

Përgjigja e Khan nuk ishte ngushëlluese. “Ne jemi dy vende të mëdha me ushtarakë shumë të mëdhenj me aftësi bërthamore dhe histori konflikti,” tha ai. “Por gjërat mund të përkeqësohen.”

Në të gjithë botën, gjërat po keqësohen. Kina duket se po mendon për një goditje të ngjashme me Sheshin Tiananmen në Hong-Kong. Turqia po kërcënon të pushtojë Sirinë Verilindore. Programi bërthamor i Koresë së Veriut dhe testimi i raketave balistike vazhdojnë të shfaqen. Tensionet midis Amerikës dhe Iranit vazhdojnë të përshkallëzohen. Marrëdhëniet midis Japonisë dhe Koresë së Jugut janë prishur. Dhe Boris Johnson, kërkon ta largojë  Britaninë e Madhe nga Bashkimi Europian pa marrëveshje.

Oh, dhe bota mund të jetë duke shkuar drejt recesionit.

Në një botë që shkon drejt kaosit, ne mund të fillojmë të shohim frytet e politikës së jashtme të çrregullt, amorale dhe të paaftë të Donald Trump.

Për të qenë të sigurt, shumica e këtyre krizave nuk janë shkaktuar nga Trump. Por administrata e Trump ose nuk ka arritur të veprojë në mënyrën e duhur, ose ka vepruar në mënyra që i kanë përkeqësuar gjërat.

Amerikanët janë mësuar të injorojnë gënjeshtrat e rastësishme të Trump, por njerëzit në vendet e tjera jo.

Natyrisht, India dhe Pakistani kanë akoma çdo interes për të shmangur një holokaust bërthamor. Kina mund të tregojë përmbajtje ndaj Hong-Kongut. Trump mund të bëjë një marrëveshje me Iranin.

Dhe ky është skenari më i mirë. “Mungesa e lidershipit të SHBA-së po lë një vakum,” tha Thornton. Do të shohim se çfarë thithet në të.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarata e presidentit iranian

“Amerikanët kanë sjellje fëmijërore”