MENU
klinika

Dikur partner i Perëndimit

Si ka ndryshuar Putin në këta 20 vjet

10.08.2019 - 12:09

Njëzet vjet më parë, kreu i atëhershëm i qeverisë dhe presidenti i ri që do të bëhej së shpejti, Vladimir Putin, u dha bashkatdhetarëve të tij thellësisht të pasigurt një ndjenjë të re të vetëbesimit.

Vitet 1990 ishin një kohë e trazuar për Rusinë. Por fati ishte në anën e Putinit.

Me një dorë të hekurt, ai i dha fund luftës çeçene dhe bëri që zëri i Moskës të dëgjohej përsëri në skenën botërore.

Në ditët e sotme, ai paraqitet si një kapiten me përvojë që drejton Rusinë me një dorë të qëndrueshme nëpër stuhitë e së tashmes, duke kundërshtuar gjithnjë Perëndimin.

Sidoqoftë, gjithnjë e më shumë të rinj po mendojnë ndryshe. Ata jetojnë në një botë që ndryshon me shpejtësi. Adoleshentët vështirë se identifikohen me Putinin, i cili thotë se ai ende nuk përdor një smartphone.

Shumë studentë përçmojnë politikanë të korruptuar, prokurorë të shtetit dhe gjyqtarë, si dhe oligarkë të pangopur.

Në qytete, brezi i ri kërkon transparencë nga qeveria. Ose “Glasnost”, siç dikur quhej. Sidoqoftë, një “Perestroika”, një transformim, pasi dihej termi i dytë kryesor i epokës së Gorbaçovit, nuk do të ndodhë tani për tani.

Dhe kështu sistemi Putin vazhdon të funksionojë: zgjedhjet janë të manipuluara, shtypi censurohet. Ndërkohë, shoqëria ruse po përçahet gjithnjë e më shumë.

Miliona Rusë do ta admirojnë atë si një president që zgjeroi ndikimin e vendit të tyre në Ukrainë, Gjeorgji dhe gjetkë. Nga ana tjetër, demokratët liberalë brenda dhe jashtë vendit kundërshtojnë drejtuesin e Kremlinit plotësisht.

Putin që ne shohim sot nuk është i njëjti politikan që pamë 20 vjet më parë. Ai e shfaqte veten si partner për Perëndimin. Tani ai po lufton me rendin botëror të ndikuar nga SHBA.

Së bashku me pushtetarët autoritarë në Kinë dhe Iran, ai po e bën botën më pak të sigurt. Për të gjithë, përfshirë rusët.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarat e Sekretarit amerikan të mbrojtjes

“Rusia nuk mund ta zëvendësojë kurrë SHBA-në”