MENU
klinika

Washington Post

Sulmet e Iranit për SHBA janë sulme për të gjithë ne

31.08.2019 - 10:20

Që regjimet shtypëse të ruajnë fuqinë e tyre, ata duhet të shuajnë të gjithë zërat e pavarur dhe kritik brenda vendeve të tyre, shpesh përmes dhunës.

Por kur këto regjime kërcënojnë të dëmtojnë zërat e pavarur dhe kritikë në shoqëritë tona të lira, kjo kalon një kufi që ne nuk mund ta tolerojmë.

Kjo është arsyeja pse sulmet dhe kërcënimet e qeverisë iraniane ndaj Fondacionit për Mbrojtjen e Demokracive (FDD), një institucion mendimi amerikan, janë kaq të rrezikshme.

Të shtunën e kaluar, Ministria e Jashtme iraniane njoftoi se po sanksiononte FDD dhe drejtorin e saj ekzekutiv Mark Dubowitz, duke i akuzuar ata se kanë qëllim për të përhapur “terrorizmin ekonomik të njëanshëm dhe të paligjshëm … të imponuar nga regjimi në pushtet” në Uashington.

Sipas Teheranit, FDD qëndron është ngarkuar për “hartimin, imponimin dhe forcimin” e sanksioneve ekonomike të administratës Trump ndaj Iranit.

FDD dhe qeveria amerikane po e marrin atë si një kërcënim të drejtpërdrejtë kundër amerikanëve nga një regjim me shumë dekada histori dhune, vrasjesh dhe terrorizmi. Në një moment të rrallë të unitetit bipartizan në Uashington, 70 studiues të nivelit të lartë nga i gjithë spektri ideologjik nënshkruan një letër të hapur mbështetjeje për FDD.

kolana e librave

Letra tregon se studiuesit e ndryshëm që nënshkruan nuk pajtohen për politikën e Iranit dhe disa kundërshtojnë intelektualisht atë që po bën FDD. “Sidoqoftë, në lidhje me këtë çështje, ne qëndrojmë së bashku në dënimin e përpjekjeve për të dëmtuar një organizatë joqeveritare dhe stafin e saj,” thuhet në letër.

Administrata e Trump vendosi sanksione ndaj Zarifit muajin e kaluar, si pjesë e fushatës së saj të përshkallëzimit të “presionit maksimal”.

Deri më tani, qeveria iraniane nuk e ka marrë mesazhin. Të enjten, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane Abbas Mousavi lëshoi ​​një deklaratë ku thoshte se Irani së shpejti do të lëshojë një listë të njerëzve nga disa vende që do të sanksionohen për shkak se punojnë me FDD.

FDD nuk është krah i qeverisë amerikane. Regjimet shtypëse në vendet e lira nuk mund të pranojnë që në shoqëritë e lira, mendimtarëve të pavarur u lejohet të përpiqen të ndikojnë në politikën e qeverisë. Në shoqëritë e mbyllura, një sistem i tillë mund të çojë në mendimtarë të pavarur që sfidojnë zyrtarët.

Por përpjekjet e Iranit nuk duhen lejuar.  Përndryshe, regjimet shtypëse në Rusi, Kinë, Arabinë Saudite dhe gjetkë do të besojnë se mund ti frikësojnë amerikanët në heshtje, siç bëjnë me njerëzit e tyre.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Trump kërkon të nisë bisedimet

Marrëdhëniet SHBA-Iran po përmirësohen