MENU
klinika

Zbuloni arsyjet e veçanta pse…

Të gjithëve mund të ju ndryshojë ngjyra e syve

21.08.2019 - 19:31

Pavarësisht nëse keni sy kafe ose blu, ju ndoshta keni pyetur veten se si dukeni me sy të gjelbër, për shembull.

Por shumë pak prej nesh e dinë që ka një numër faktorësh, përfshirë ushqimin dhe emocionet që mund të ndryshojnë ngjyrën e irisit të syve tanë.

Ne do t’ju tregojmë faktet më interesante dhe do t’ju tregojmë shembuj se si ngjyra e syve mund të ndryshojë.

 

Emocionet ndryshojnë ngjyrën e syve tuaj

Emocionet e fort janë një shok i madh për trupin tonë. Kur përjetojmë një tërbim të fortë ose gëzim të ndritshëm, shpeshtësia e rrahjeve të zemrës sonë ndryshon, frymëmarrja jonë shpejtohet, dhe bëhet më e vështirë të marrësh frymë, por edhe ngjyra e irisit tuaj ndryshon. Mund të bëhet më intensiv, ndonjëherë më i errët dhe nganjëherë më i lehtë.

Duket se ngjyra më e gjallë mund të gjendet tek njerëzit që përjetojnë momente lumturie.

Melanina dhe mosha

Nëse një fëmijë ka lindur me sy të kaltër blu, mund të ndryshoj më vonë. Sekreti i syve blu, i cili quhet edhe “efekti i qiellit”, është në përmbajtjen e ulët të melaninës në iriset që shpërndan dritën dhe zbulon një ngjyrë edhe më të ndritshme, si blu. Ngjyra e syve të shumë bebeve në moshën 3-18 muaj mund të bëhet më e errët nëse sasia e melanociteve në irisin e tyre bëhet më e madhe. Për shembull, njerëzit që jetojnë në rajone malore shpesh lindin me sy blu që shndërrohen më vonë në sy të lajthisë por kjo varet kryesisht nga ngjyra e syve të prindërve të tyre. Ndonjëherë, ngjyra e fundit e syve nuk përcaktohet deri në moshën 12 vjeç.

Por bebet që lindin me sy kafe nuk pësojnë ndryshime dhe ata e mbajnë atë ngjyrën e syve për pjesën tjetër të jetës së tyre. Për shkak të një përmbajtje të lartë të melaninës, shtresa e jashtme e irisit thith dhe pasqyron dritën që rezulton me ngjyrën kafe. Nga rruga, edhe pse njerëzit me sy të errët vuajnë nga sëmundjet e syve më rrallë, ata ende duhet të mbajnë syze dielli. Në përputhje me hulumtimet e bëra, njerëzit me sy kafe zakonisht perceptohen si më të besueshëm, ndërsa gratë me sy të lehta kanë më pak probleme me negativitetin dhe depresionin.

Dieta e ushqimit të papërpunuar dhe detoksimi

Në mjekësinë alternative ekziston një teori se ngjyra e irisit dhe shëndeti i organeve të brendshme janë të lidhura. Ky drejtim në mjekësi quhet iridologji, por meqenëse nuk ka një bazë të mjaftueshme të provave, ai konsiderohet pseudoshkencor. Por Dr. Robert Morse, një ekspert i shëndetit që ka një çerek milion pacientë, beson se kuadranti i jashtëm i syrit është i lidhur me shëndetin e trurit, ndërsa rrethi i brendshëm është i lidhur me sistemin e tretjes. Ai thotë se shumë fruta dhe perime në dietën tuaj mund të ndryshojnë ngjyrën e syve tuaj.

kolana e librave

 

Grimi dhe rrobat mund të ndryshojnë ngjyrën e syve tuaj

Gratë kanë mjete magjike që mund t’i përdorin për të ndryshuar ngjyrën e syve dhe për ta bërë atë më intensiv. Fijet e tyre magjike janë përbërja, veshja, ngjyra e flokëve dhe aksesorët. Për shembull, zonjat me sy kafe mund të përdorin veshjet që janë prej ari, rozë dhe jeshile të ndritshme për t’i bërë irisin e tyre më të lehtë. Ndërsa femrat me sy blu dhe me sy të gjelbër mund të përforcojnë intensitetin e ngjyrës së tyre të syve me përdorimin e bruzës, smeraldit dhe blu. Neutralet si ngjyrat e bardha, gri dhe të zeza mund të ndihmojnë për të nënvizuar ngjyrën tuaj natyrale të syve.

Drita e diellit dhe vendbanimi

Sytë kafe janë ngjyra më e zakonshme në Tokë, 70% e popullsisë së planetit i ka ato, dhe mund t’i gjeni në të gjitha kontinentet nga Australia deri në Amerikën e Veriut. Në rajone të caktuara, përqindja e njerëzve me sy kafe arrin 95%, si në Azi, Lindjen e Mesme, Amerikën e Jugut, Evropën e Jugut dhe Oqeaninë. Në SHBA, 50% e popullsisë ka sy kafe.

Njerëzit me sy blu janë më të zakonshëm në Evropën veriore: Estonia, Danimarka, Finlanda – 85%, Gjermania – 75% dhe Britania e Madhe – 50%. Ndonjëherë, kjo ngjyrë e syve mund të gjendet tek njerëzit në Lindjen e Mesme. Studiuesit e gjenetikës nga Universiteti i Kopenhagës zbuluan se iriset blu janë rezultat i një mutacioni që ndodhi rreth 6-10 mijë vjet më parë. Doktor Eiberg përmendi që fillimisht të gjithë kishin sy kafe por një mutacion uli prodhimin e melaninës. Shkencëtarët sugjerojnë që ajo ndodhi së pari në zonat në veri-perëndim të Detit të Zi.

Vetëm 2% e popullsisë së planetit ka sy të gjelbër. Ky ngjyrim u formua për shkak të përmbajtjes së moderuar të melaninës dhe kombinimit të pigmenteve të verdhë-kafe. Sytë e gjelbër janë më të zakonshëm në Spanjë, Irlandë, Rusi, Brazil, Islandë dhe Pakistan. Ngjyra më e rrallë e syve është e verdhë e cila është rezultat i syve që kanë një pigment lipokrom.

 

Njerëzit me ngjyrë kameleoni të syve

Disa njerëz kanë sy që mund të ndryshojnë ngjyrën. Edhe pse ky fenomen nuk është studiuar në thellësi, të gjithë shkencëtarët akoma pranojnë që kjo nuk është një sëmundje, por një veçanti unike që kanë vetëm disa njerëz. Zakonisht njerëzit me sy të gjelbër-blu ose lajthi kanë ngjyrën e syve kameleon. Mjekët mjekësorë nuk kanë gjetur ndonjë problem me shikimin midis këtyre njerëzve, dhe kjo “dhuratë” nuk mund të trashëgohet.

Sipas studimit, një ndryshim i vazhdueshëm i ngjyrës së syve është i lidhur me proceset në sistemin nervor dhe endokrin dhe sasinë e melaninës. Sytë e kameleonit reagojnë ndaj stresit, ndjenjave romantike dhe lodhjes, ndryshimi i tyre gjithashtu mund të lidhet me mjedisin dhe ndryshimin e klimës. Psikologët thonë se këta njerëz ndonjëherë janë të paparashikueshëm dhe të djallëzuar.

Burimi:Bright Side

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN