MENU
klinika

Mos i provoni kurrë!

Të shijshme, por këto kombinime frutash do ju sëmurin

02.08.2019 - 17:16

Kombinimet e frutave dhe perimeve janë të shijshme, por për aparatin tretës janë faktorë që nxisin sëmundje dhe lodhje në trupin tuaj.

Por kryesoret dhe më të shëndetshet janë frutat dhe perimet pasi janë të pasura me vitamina dhe lënd ushqyese.

Mundohuni të zgjidheni ushqimet që aparati tretës t’ i përballojë e mos dëmtohet nga to.

Ja disa kombinime fantastike të ushqimeve.

Karrota dhe portokalli

Janë ndër frutat dhe perimet më ushqyese për trupin por nuk janë dy ushqime që kanë elementë të përbashkëta, që nuk duhen t’i provoni asnjëherë.

Qumësht dhe ananas

Një mix me qumëssht dhe ananas mund t’iu duket fantastik, por sugjerohet që të mos e konsumoni asnjëherë këtë lloj kombinimi. Shkakton diarre dhe dhimbje koke.

Portokall me qumësht

Duhet të keni parasysh që kur kombinoni ushqimet, të dini mirë çfarë pranon dhe çfarë jo aparati juaj tretës. Por për shumicën e njerëzve ky lloj kombinimi do ju shkaktojë shumë dhimbje në stomak.

Ndër kominimet e mundshme që ju duhet të provoni janë ato me fruta të ëmbëla, si shalqi mollë dhe banane.

Sigurisht që edhe frutat e kivi, limon boronica dhe portokall janë fantastike.

Tani gjatë verës janë shumë të rëndësishme ushqimet, frutat dhe perimet që hani konsumoni.