MENU
klinika

Takimi i dy liderëve

Trump: Johnson është njeriu i duhur për Brexit

25.08.2019 - 10:10

Donald Trump e ka përshkruar Boris Johnson si “njeriun e duhur” për Brexitin, pasi u takuan për një takim mëngjesi në samitin e G7 në Biarritz.

I pyetur se cilat ishin këshillat e tij për Brexitin, presidenti amerikan tha: “Ai nuk ka nevojë për këshillë, ai është njeriu i duhur për këtë punën.”

Trump gjithashtu foli për perspektivat për një marrëveshje tregtare SHBA-Britani të Madhe pas Brexit, duke thënë se do të ishte një “marrëveshje shumë e madhe tregtare, më e madhe nga sa kemi pasur ndonjëherë”.

Dy liderët folën para reporterëve pas një mëngjesi pune, të shoqëruar nga këshilltarë dhe zyrtarë.

Kur Trump u pyet nga reporterët nëse aleatët po e detyronin atë të hiqte dorë nga lufta e tij tregtare me Kinën, ai tha: “Jo fare.”

I pyetur nëse kishte mendime të dyta për përshkallëzimin e mosmarrëveshjes, ai tha: “Padyshim … pse jo.” Por pastaj shtoi: “Kam mendime të dyta për gjithçka”.

Johnson u tha gazetarëve gjatë rrugës për në Biarritz se ai ishte “shumë, shumë i shqetësuar” në lidhje me konfliktin midis SHBA dhe Kinës. Të dy vendet kanë vendosur tarifa në  importet e njëri-tjetrit, pasi Shtëpia e Bardhë akuzon Pekinin për konkurrencë të padrejtë.

Duke folur përkrah Trump, ai foli disi ndryshe. “Unë e përgëzoj presidentin për gjithçka që arrin ekonomia amerikane, është fantastike ta shohësh atë”.

Rritja e proteksionizmit ka qenë në mënyrë të pashmangshme një temë në samit, megjithëse presidenti francez, Emmanuel Macron, gjithashtu ka kërkuar të përqendrohet në çështje të tjera, përfshirë pabarazinë dhe mjedisin.

Trump dhe Johnson patën një marrëdhënie të ngrohtë kur Johnson ishte sekretar i jashtëm.

Johnson përballet me një takim potencialisht më ‘të frikshëm’ më vonë të dielën, kur ai do të përballet me kreun e këshillit evropian, Donald Tusk, i cili dikur paralajmëroi se ekzistonte një “vend i veçantë në ferr” për ata që promovonin Brexit pa marrëveshje për ta bërë atë të ndodhte.

Kryeministri pritet të paralajmërojë se Mbretëria e Bashkuar do ta konsiderojë veten të detyruar të paguajë rreth një të katërtën e faturës së divorcit prej 39bn £ Brexit nëse do të largohet pa marrëveshje.