MENU
klinika

Deklaratat e Erdogan

Turqia njofton operacion ushtarak në Siri

04.08.2019 - 18:20

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, të Dielën tha që Turqia do të hyjë në zonën në lindje të lumit Eufrat në Siri dhe Ankaraja kishte njoftuar Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë për masën e planifikuar.

“Ne kemi hyrë në Afrin, Jarablus, al-Bab. Tani do të hyjmë në lindje të Eufratit. Ne e kemi ndarë këtë informacion me Rusinë dhe SHBA. Për sa kohë që zjarri i ngacmimit vazhdon, ne nuk mund të heshtim,” citoi Agjencia e Lajmeve Anadolu presidentin turk.

Erdogan që durimi i Turqisë në rajon kishte marrë fund.

Deklarata  vjen pas paralajmërimeve nga Ankaraja se do të dërgonte trupa në veri-lindje të Sirisë për të larguar luftëtarët kurdë, për të cilët thotë se përbën një kërcënim të sigurisë, nga një “zonë e sigurt” e propozuar që mund të përdoret për një kthim masiv të 3.6 milion refugjatë sirianë të vendit.

Ministria turke e mbrojtjes në fillim të kësaj jave tha se nëse Ankaraja nuk arriti të arrinte një mirëkuptim të përbashkët me Uashingtonin për zonën e gjatë të propozuar të sigurt, do të detyrohej ta vendosë atë në mënyrë të njëanshme.

“Turqia është forca e vetme e përshtatshme, e gatshme dhe e aftë në rajon për të kontrolluar dhe garantuar siguri në atë zonë,” tha ministria.

Pas njoftimit të presidentit amerikan Donald Trump vitin e kaluar për një tërheqje të planifikuar të SHBA nga Siria veriore, dy aleatët e NATO-s ranë dakord të krijojnë një zonë të sigurt brenda Sirisë përgjatë kufirit të saj verilindor me Turqinë, që do të pastrohej nga milicia e YPG.

YPG ishte aleati kryesor i Uashingtonit në terren në Siri gjatë betejës kundër Shtetit Islamik, por Turqia e sheh atë si një organizatë terroriste.

Ankaraja thotë se Shtetet e Bashkuara kanë ngecur përparimin në krijimin e zonës së sigurt dhe ka kërkuar që Uashingtoni të ndërpresë marrëdhëniet e tij me YPG.

Operacioni, i cili do të shënonte pushtimin e tretë turk në Siri në aq vite, u sinjalizua për herë të parë nga Erdogan në fillim të këtij viti, por më vonë u mbajt në pritje.

SHBA-në të mundte Shtetin Islamik (IS) në Siri. Por Turqia e konsideron YPG një kërcënim për sigurinë e saj kombëtare.YPG përbënte pjesën më të madhe të aleancës së Forcave Demokratike Siriane (SDF), e cila ndihmoi

Bisedimet midis Ankarasë dhe Uashingtonit për krijimin e një zone të sigurt në veri të Sirisë nuk kanë dhënë rezultat, përfshirë një vizitë tre-ditore në Ankara muajin e kaluar nga i dërguar amerikan për Sirinë, James Jeffrey.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Albert Çaçi

Beteja për Idlib-in